5. června 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Tutanchamonova dýka byla vyrobena z železa původem z meteoritu, tvrdí vědci

Tutanchamonova posmrtná maska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tutanchamonova posmrtná maska | foto: Mafra: Michal ŠulaLidové noviny

KÁHIRA Dýka nalezená v sarkofágu faraona Tutanchamona je vyrobená z železa původem z meteoritu, který dopadl na Zem. Ve své studii to uvedli egyptští a italští vědci, kteří 3300 let starou zbraň se zlatou střenkou nedávno zkoumali. Dýku našel u mumie egyptského panovníka v roce 1925 archeolog Howard Carter.

Aby zjistili přesné složení dýky, která nenese známky rezivění, použili vědci rentgenového snímkování. „Meteoritické železo se dá poměrně snadno určit díky vysokému obsahu příměsi niklu,“ uvedla vedoucí studie Daniela Comelliová. Kromě deseti procent niklu obsahuje podle ní čepel dýky také stopy kobaltu.

Zhruba stejné množství niklu a kobaltu vědci objevili v jednom z meteoritů, který dopadl asi 240 kilometrů západně od Alexandrie.

„Kvalita zpracování Tutanchamonovy dýky ukazuje, že ve faraonově době měli Egypťané už značné schopnosti v oblasti zpracování železa,“ uvádí studie. Podle vědců si byli Egypťané dobře vědomi i původu meteoritů, neboť už v období 19. dynastie se objevují zmínky o „železe z nebes“.

Už v roce 2013 archeologové našli korálky vyrobené z meteoritického železa v 5000 let starém hrobě.

Tutanchamon vládl zřejmě v letech 1332 až 1323 před naším letopočtem. Zemřel ve věku 17 nebo 18 let. Byl synem Achnatona, který zavedl kult jediného boha Atona - Slunce, avšak za Tutanchamona se Egypt vrátil znovu ke kultu hlavního boha Amona. Tutanchamonovu nevykradenou hrobku našel Carter v roce 1922.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz