Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tyranosauři žili podle australských vědců i na jižní polokouli

Kurátor Tom Rich z Muzea státu Viktorie ukazuje stydkou kost australského tyranosaura ve srovnání se stejnou kostí T. Rexe | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurátor Tom Rich z Muzea státu Viktorie ukazuje stydkou kost australského tyranosaura ve srovnání se stejnou kostí T. Rexe | foto: Muzeum státu Viktorie

SYDNEY Australští vědci našli důkaz, že prehistoričtí tyranosauři žili i na jižní polokouli. V jihoaustralském státě Viktorie objevili zkamenělou kyčelní kost menšího "příbuzného" obávaného tyranosaura rexe. Zkameněliny tyranosaurů vědci dosud nacházeli jen na severní polokouli.

Nález kosti australského tyranosaura dnes zveřejnil časopis Science. Zkamenělina pochází ze zvířete, které bylo asi tři metry dlouhé a vážilo 80 kilogramů.

Ve srovnání s obávaným veleještěrem tyranosaurem rexem, který žil v druhohorách před asi 70 miliony lety, byl australský tyranosaurus asi o dvě třetiny menší a žil před 110 miliony lety, v druhohorním období takzvané spodní křídy.

Nález tyranosaura na jižní polokouli

První důkaz přítomnosti tyranosaura na jižní polokouli podle vědců vyvolává otázky, proč se pouze na severní polokouli vyvinul v ohromné veleještěry.

"Nový nález ukazuje, že před 110 miliony let ... byli tyranosauři všude. Takže otázka je, proč na severu dosáhli tak ohromné velikosti jako nejdominantnější predátoři, ale na jihu se vytratili," ptá se vědec Roger Benson z britské Cambridgeské univerzity.

"Tento objev zcela mění naše chápání vývoje této skupiny dinosaurů," řekl Tom Rich, hlavní kurátor paleontologie obratlovců v australském Muzeu státu Viktorie.

Zkamenělá stydká kost australského tyranosaura

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.