Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

U opravných maturitních testů propadla třetina žáků

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní maturity, Gymnázium na Zatlance | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA U opravných maturitních testů propadla třetina žáků, po započítání těch, kteří se ke zkoušce nedostavili, vyšplhala neúspěšnost na 46 procent.

Po zářijových testech je tak zatím bez maturity asi 9800 studentů, další přibudou po opravení písemek a po skončení ústních maturit. Nejvíc žáků propadlo v testu z matematiky. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň.

Jarní maturity

Při jarních maturitách propadlo 21,2 procenta studentů. Největší nevoli studentů vzbudily slohy. Kritikům se nelíbilo hodnocení písemných prací externími hodnotiteli, ministerstvo školství proto od příštího roku vrátí opravování písemek zpět na školy. Soubor změn by měl podle ministra školství Petra Fialy zlevnit maturity o 50 milionů korun, tedy o pětinu v porovnání se současným stavem.

"Z celkového počtu 21.500 přihlášených zkoušek se 3900 nekonalo a dalších 5900 skončilo nezdarem," sdělil Habáň s tím, že 46 procentní neúspěšnost je srovnatelná s loňským rokem. Většina testů přitom byla v základní úrovni obtížnosti.

Nejvíc pohořeli studenti v matematice, propadlo téměř 56 procent těch, kteří se ke zkoušce dostavili. V němčině pak u testu propadla více než třetina studentů. V angličtině byla neúspěšnost 19 procent a v češtině deset procent.

Propadali přitom hlavně žáci, kteří skládali zkoušku na druhý pokus, z nich v testech propadlo 48 procent. U těch, kteří nebyli v řádném jarním termínu k maturitě připuštěni a nyní psali testy státní maturity poprvé, byla sice celková neúspěšnost 44 procent, mnoho studentů se ale k testu nedostavilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Z těch, kteří testy dělali, jich pak zkoušku zvládlo 80 procent. Studenti, kteří s výsledkem opravné zkoušky nesouhlasí, si mohou do pěti dnů, kdy se dozvěděli výsledek testu, podat žádost o přezkum na ministerstvo školství. Proti výsledku písemné maturity je možné odvolat se do osmi dnů u příslušného krajského úřadu.

Centrum ještě nemá vyhodnocené písemné práce, přitom právě kvůli písemné práci z češtiny opakovala více než polovina z letošních 23.000 propadlíků. Tento týden také na 194 spádových středních školách odstartovaly ústní maturity, školy si zároveň pořádají opravné termíny svých vlastních, takzvaných profilových maturit.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...