16. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

V Baltu objevili vrak. Je v něm královský poklad?

Zlato, poklad (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato, poklad (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Vrak lodi pocházející ze 12. až 14. století objevili výzkumníci nedaleko švédského ostrova Gotland v Baltském moři. Nález vyvolal spekulace, že by se mohlo jednat o dlouho hledané plavidlo dánského krále Valdemara IV. Atterdaga se zlatým a stříbrným pokladem, které se potopilo v těchto místech v roce 1361. Píše o tom dnes agentura DPA a skandinávská média.

Zmíněná loď, která podle všeho patří k nejstarším zachovalým vrakům na světě, byla odhalena prostřednictvím sonaru ve stometrové hloubce u východošvédského pobřeží mezi ostrovy Gotland a Öland.

Historikové již dlouho v této oblasti pátrají po legendárním plavidle, s nímž se dánský král Valdemar IV. Atterdag (asi 1320-1375) vracel v roce 1361 domů po dobytí Visby, hlavního města ostrova Gotland.

Král Valdemar IV. se rozhodl ostrov Gotland napadnout, aby zmenšil vliv hanzy, tedy svazku obchodních měst, který působil především v oblasti Severního a Baltského moře.

Podle vyprávění Valdemar obyvatele ostrova Gotland nenáviděl. Trnem v oku mu prý bylo zvlášť Visby, kde slyšel, že o něm zpívají posměšné písně.

Když se Visby zmocnil, nařídil Valdemar tamním občanům, aby do tří dnů naplnili tři obrovské pivní sudy zlatem a stříbrem, jinak dovolí svým mužům město vyplenit.

Sudy byly plné ještě před soumrakem prvního dne a Dánové s pokladem vyrazili k vlasti. Jedna z dánských lodí se ale cestou ztratila, a ačkoli po ní pátrala řada expertů, nebyla doposud nalezena.

Odborník na vraky lodí Erik Bjurström švédskému deníku Barometern řekl, že si je téměř jistý, že sonar odhalil právě toto pohřešované středověké plavidlo.

INFORMACE O LODI:

Objevená koga, tedy plachetní obchodní nebo válečná loď, která byla používána ve středověku německou hanzou a jejíž konstrukce vycházela z vikinských lodí, je malá, na délku měří 28 metrů a na šířku sedm metrů.

List Barometern připomněl, že dno Baltského moře je ideální pro uchování lodních vraků - je rovné a hladina kyslíku ve vodě je velmi nízká.

Baltskému moři se také doposud vyhýbali mořští mlži zvaní sášeň lodní, kteří jsou největším nepřítelem dřevěných lodí a konstrukcí.

Podle deníku Barometern se vědci chystají v příštích několika dnech vyslat k vraku dálkově ovládaná vozítka vybavená kamerami, která by mohla tušení expertů potvrdit.

Od začátku července je to již druhý významný nález vraku lodi v této oblasti. Na začátku měsíce byla u pobřeží Gotlandu objevena loď ze 16. století.

Lidovky.cz, ČTK