Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Japonsku vyvinuli rehabilitační oblek usnadňující chůzi, podívejte se

Nový rehabilitační oblek usnadňující chůzi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový rehabilitační oblek usnadňující chůzi | foto: ČTK

TOKIO Japonská technologická společnost vyvinula robotický rehabilitační oblek. Lidem s problémy pohybového ústrojí může usnadnit chůzi. Napsala to agentura AP.

Oblek s názvem HAL (anglická zkratka pro hybridní pomocnou končetinu) vyvinula společnost Cyberdyne. Váží deset kilogramů a je vybaven čidly zachycujícími přes kůži signály, které mozek vysílá do končetin. Předává je pak mechanickým vzpěrám připoutaným ke stehnům a kolenům.

Oblek v pondělí předváděli tři zaměstnanci firmy. Absolvovali v něm
hodinovou cestu vlakem z japonského města Cukuba a procházku centrem Tokia. "HAL má pomoci lidem se slabými svaly na nohou a pohybovými problémy," řekl zástupce firmy Takatoši Kuno. HAL může být užitečný pro tělesně postižené nebo starší lidi.

Zapůjčení verze obleku určeného pro lidi s jednou končetinou stojí měsíčně 150.000 jenů (asi 28.000 korun), za verzi s dvěma robotickými končetinami je to měsíčně 220.000 jenů (téměř 42.000 korun). O pomůcku, která se vyrábí ve třech velikostech, projevily zájem USA a některé evropské země.

Datum, kdy se HAL dostane do prodeje, výrobní náklady ani výslednou cenu společnost neprozradila. Ve stárnoucím Japonsku je jedna pětina populace starší 65 let, za 30 let se má tento počet zdvojnásobit.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....