Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Krkonoších začala kampaň za záchranu tetřívků

Tetřívek obecný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tetřívek obecný | foto: vnp/Wikimedia

ŠPINDLERŮV MLÝN Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) u Špindlerova Mlýna rozmístila první informační tabule, které upozorňují na výskyt kriticky ohrožených tetřívků. Zahájila tím aktivity, které mají přispět k záchraně tohoto druhu. ČTK to dnes sdělili zástupci národního parku.

Správa KRNAP spolupracuje na projektu se sousední Chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory, protože vědci považují populaci tetřívka za jizersko-krkonošskou. „Spolu se správou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory jsme se, vzhledem k dramaticky klesajícím počtům tetřívků, rozhodli rok 2019 věnovat tématu tohoto krásného ptačího druhu v obou pohořích,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Tetřívek patří v současnosti mezi silně ohrožené druhy ČR, a to se ještě kolem roku 1950 vyskytoval na většině území. Současný stav v celé ČR se odhaduje na 330 až 380 samců.

Oblast Krkonoš a Jizerských hor je jednou z posledních dvou v ČR s relativně početnou populací tetřívka, druhou jsou Krušné hory. Třeba jen v Krkonoších počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 oproti roku 2001 klesl téměř o polovinu na 74 kohoutků. „Jsme sice dvě správy chráněných území, ale jde o jednu horskou oblast a populaci. Právě na populacích v Krkonoších, Jizerských a také Krušných horách závisí přežití druhu v celé ČR. Pokud nic neuděláme, druh v Krkonoších vyhyne kolem roku 2040,“ řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na rozcestnících v jizersko-krkonošském horském pásmu v oblastech s výskytem tetřívků má být v následujících měsících rozmístěno přibližně sto informačních tabulí, z toho asi 60 v Krkonoších. Budou turisty upozorňovat na to, že by se měli držet na turistických trasách, aby tetřívky nerušili. Jiné cedule budou správci parku dávat přímo do lyžařských stop, které vedou do zakázaných lokalit. „Tyto cedule budou přenosné a budou ve vizuálu dopravní zákazové značky s upozorněním, že vstupují někam, kde nemají co dělat,“ řekl ČTK Drahný.

Podle něj tetřívka na jeho zimovištích v karech ruší také skialpinisté a snowboardisté. „Pták v zimě nespí, ale snaží se pod sněhem přežít s minimálním výdejem nedostatkové energie. Každé vyrušení může stát tetřívka život. Každý jednotlivý úhyn pak podstatně oslabuje mizející populaci druhu,“ uvedl Drahný.

Součástí projektu bude také ekovýchovný program pro školy nebo rozšíření sortimentu suvenýrů s motivem tetřívka v infocentrech.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?