Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Partnerský vztah nehraje roli. Vajíčko si pro početí samo vybírá ‚vítěznou spermii’, uvádí nejnovější studie

Spermie a vajíčko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie a vajíčko | foto: Shutterstock

Stockholm/Praha Vědci ze Stockholmské univerzity ve spolupráci s odborníky z Manchesteru zjistili, že lidská vajíčka si vybírají spermii, se kterou dojde k početí. Produkují totiž chemické látky, které působí odlišně na spermie různých mužů. Partnerský vztah zde nehraje roli, vajíčka v polovině případů upřednostnila spermie odlišných protějšků. Studie byla zveřejněna odborným časopisem Proceedings of Royal Society.

„Lidská vejce uvolňují látky zvané chemoatraktanty, které zanechávají jakousi chemickou stopu, jež spermie používají k nalezení neoplodněných vajíček,“ sdělil jeden z autorů studie John Fitzpatrick, odborný asistent katedry zoologie Stockholmské univerzity ve Švédsku. Studie byla publikována minulý týden odborným časopisem Proceedings of Royal Society.

„Co jsme dosud nevěděli, je, že tyto chemické látky působí odlišně na sperma různých mužů a ve skutečnosti volí, jaká spermie bude úspěšná,“ dodal také Fitzpatrick. Ke zkoumání měli vědci k dispozici sperma a folikulární tekutinu, která vytváří jakýsi obal kolem vajíček a obsahuje zmíněné chemoatraktanty od šestnácti párů, kteří podstoupili asistovanou reprodukci v nemocnici St. Mary’s v anglickém Manchesteru.

Jak píše server CNN, vědci přišli se zajímavým zjištěním, a sice že ne vždy si  vajíčko vybralo spermii partnera ženy. „Očekávali jsme, že uvidíme nějaký partnerský efekt, ale v polovině případů vajíčka přitahovala více spermií od náhodného muže,“ informovali vědci. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je prý to, že zmíněné probíhající chemické signály umožňují ženě vybrat si muže, který je k ní více geneticky kompatibilní.

Hon za vhodným genem

Partnera jako geneticky kompatibilního určuje podle Fitzpatricka komplex genů nazývaný Hlavní histokompatibilní komplex, zkráceně MHC (major histocompatibility complex). V podstatě jsou tyto geny určené pro boj proti infekci, nemocem a pomáhají k dobré funkci imunitního systému. „Pokud má partner rozdílnou kombinaci genů, tak potomstvo bude schopno bojovat s širší škálou nemocí a patogenů,“ dodal Fitzpatrick.

Cesta spermie k vajíčku je však dlouhá. Vědci přirovnávají ženský reprodukční systém k překážkové dráze. Savci včetně lidí jsou totiž naprogramovaní tak, aby dali svým potomkům co největší šanci na přežití. Lidské tělo si tak vyvinulo nejrozmanitější metody, jak odměnit „nejsilnějšího nápadníka,“ a naopak díky jeho složitosti vyloučit ty méně přijatelné. Tělo současně vnímá spermie jako bakterie a útočí na ně. K blízkosti vejce se dostane pouze 250 spermií z původních milionů. 

„V tuto chvíli může vajíčko ovlivnit, které spermie vyhrají závod s chemikáliemi, které se uvolňují ve folikulární tekutině,“zmínil jeden z výzkumníků. Právě tyto chemické signály jsou údajně důležité pouze v posledních dvou centimetrech dělících vejce od spermie. „Je to poslední fáze, kdy ženy vytěsňují méně přijatelné sperma,“ dodali vědci. 

,

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...