Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nezdravá strava snižuje hladinu testosteronu a zabíjí spermie, vyplývá ze studie

Spermie - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spermie - ilustrační | foto: Shutterstock

Praha  Takzvaná západní strava je příčinou nejen úbytku mužských spermií, ale i poklesu hladiny testosteronu. Vliv způsobu stravování na funkci mužských varlat zkoumala rozsáhlá studie amerického odborného lékařského časopisu JAMA Urology.

Testovány byly téměř tři tisíce dánských mužů ve věku devatenácti let, kteří pak byli kategorizováni do čtyř skupin podle způsobu stravování. Výstupem studie studie je skutečnost, že muži se zdravými stravovacími návyky mají více spermií. Jejich celkový počet v severní Americe, na Novém Zélandu, v Evropě a Austrálii klesl mezi lety 1973 a 2011 o 60 %. Informoval o tom server CNN.

Muži, kteří do svého jídelníčku zařadili vysoký příjem zeleniny, sójového mléka, vajec a malou či žádnou konzumaci červeného masa, měli průměrně o 33 milionů více spermií, než muži, kteří konzumují pizzu, sladkosti, větší množství červeného masa a pijí oslazené nápoje.  

Rozsáhlá studie amerického lékařského časopisu JAMA Urology byla publikována v pátek. Informoval o tom server CNN. „Tato studie je dosud největší, která zkoumá závislost stravovacích návyků a funkci varlat u mužů,“ uvedl autorka studie Feiby Nassan, výzkumná pracovnice Harvardovy univerzity.

Testováno bylo 2 935 Dánů ve věku devatenácti let. Byly jim odebrány vzorky krve a spermatu. Rovněž vyplnili dotazník, který se ptal, jak často jedli 136 různých potravin v předchozích třech měsících. Na základě těchto údajů, pak byli kategorizováni do čtyř skupin.

Počet spermií je ukazatelem celkového zdraví

Muž má nízký počet spermií v případě, pokud má při ejakulaci méně než 39 milionů spermií nebo méně než 15 milionů spermií na mililitr. Počet spermií v těle nesouvisí pouze s otázkou plodnosti, ale rovněž je i ukazatelem celkového zdraví muže. Celkový počet spermií u mužů v Austrálii, Evropě, na Novém Zélandu či v severní Americe klesnul mezi lety 1973 a 2011 o 60 procent. 

Na vině je podle vědců pravděpodobně i kouření, znečištění ovzduší či chemikálie ve vodě, oblečení a jídle. Svou roli zde hraje také například obezita či konzumace alkoholu. Studie zároveň poukazuje na souběžný pokles hladiny testosteronu, hormonu potřebnému k vybudování svalové a kostní hmoty člověka a posílení jeho sexuální touhy.

Konzumace mořských plodů či ořechů jako prevence

Profesor Michigenské Oaklandské univerzity, Charles Lindemann se sice výzkumu nezúčastnil, ale je pro, aby se ve zkoumáním této problematiky pokračovalo. „Výsledky studie by mohly být důležitým vodítkem, pokud se bude podrobovat dalšímu zkoumání,“řekl.

„Strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin může být odpovědná za známý trend, který byl nedávno zaznamenán v souvislosti s progresivně klesajícím počtem spermií,“ řekla autorka studie Feiby Nassan a uvedla, že její zjištění ukazují prospěšnost konzumace mořských plodů, drůbeže, ořechů, ovoce a zeleniny. Konzumace těchto potravin dává tělu antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny nezbytné pro správnou produkci spermií. 

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...