Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Rostoucí sexuální dysfunkce. Muži by měli pravidelně chodit na spermiogram

Sexuální dysfunkce může u mužů vést až ke konci manželství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sexuální dysfunkce může u mužů vést až ke konci manželství. | foto: Shutterstock

PRAHA Ze statistik by se mohlo zdát, že lidí se sexuálními dysfunkcemi přibývá. Pravda je spíše taková, že se o nich méně bojí mluvit a více si je nechávají léčit. U mužů v terapii nadále hraje prim viagra a její mnohem levnější varianty, ženy se zatím podobně převratného léku nedočkaly, konstatuje sexuolog Michal Pohanka.

LN: Mění se v posledních letech náhled na sexuální poruchy a jejich příčiny?
Určitě ano, zejména proto, že lidé jsou otevřenější a zároveň se o své zdraví více zajímají. Vědí, s čím by měli vyhledat lékaře, a už se toho ani nebojí. Někdy pacient cestu k lékaři dlouho odkládá, ale tím se potíže jen zbytečně zhoršují. Smysl má přijít co nejdříve.

LN: Jak rychle by měl přijít?
Pokud má pacient například potíže s erekcí, vážně to ohrožuje jeho manželství. Muž se vyhýbá pohlavnímu styku, jeho žena si může myslet, že má nějakou jinou partnerku, nebo na něj tlačí, on se pak k sexu odhodlá z pocitu povinnosti, což nefunguje a kruh se uzavírá. Měl by přijít po čtrnácti dnech, maximálně po měsíci, co se problémy začaly projevovat.

LN: Přibývá lidí, které trápí sexuální poruchy?

Doc. MUDr. Michal Pohanka, Ph.D.

Absolvoval lékařskou fakultu v Brně. Pracoval jako porodník a gynekolog, byl náměstkem ministra zdravotnictví, ředielem brněnské Nemocnice u svaté Anny. Nyní je přednostou Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dá se říci, že ano, ale je to zejména proto, že s nimi více než dříve chodí k lékaři, ať už je to sexuolog, gynekolog, urolog nebo praktik. Rozhodně přibývá problémů s plodností, a to i u mužů. Nemusí nijak souviset s problémy při sexu a často se na ně přijde až po neúspěšných snahách o početí. Každý muž, pokud například vstupuje do partnerského vztahu, by si měl nechat udělat spermiogram, díky němuž bude vědět, jak kvalitní má spermie.

Ženy také chodí na pravidelné prohlídky ke gynekologovi. Často se spermiogram dělá pozdě, poté, co lékaři všechny problémy s plodností na straně ženy vyloučili a ona k tomu muže donutila. Pokud je muž neplodný a zjistí se to až po letech vztahu, bývá to pro partnerku velký šok.

Graf upozorňuje na nejčastější příčiny problémů při sexu.

Graf upozorňuje na nejčastější příčiny problémů při sexu.

LN: Když se řekne sexuální dysfunkce, lidé si většinou vybaví problémy s erekcí u mužů. Co dalšího sem patří a co je typické pro ženy a co pro muže?
Třeba nedostatek sexuální potřeby, který podle výzkumu sexuálního chování Čechů udává 32 procent mužů a 42 procent žen. U mužů je nejčastější porucha erekce, ale hodně mužů trpí také nadměrnou sexuální potřebou. Problémy s erekcí mohou čas od času postihnout každého, k lékaři by s nimi měl určitě jít tehdy, jakmile jich přibývá a muž se kvůli tomu cítí nekomfortně.

Ženy si nejčastěji stěžují na bolest při styku a nedostatečné zvlhčení, na neschopnost dosáhnout orgasmu, častá je také nedostatečná vzrušivost. Tyto potíže spolu často souvisejí, bolestivý sex ženy samozřejmě neláká. Ale podle výzkumu asi osmnáct procent žen pociťuje nadměrnou sexuální potřebu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...