17. září 2019 5:56 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci našli v tělech delfínů u pobřeží Francie směsici chemikálií

Skákající delfíni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skákající delfíni | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Delfíni žijící v Lamanšském průlivu jsou vystaveni směsici chemických látek, které se usazují v jejich tělech. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnili vědci po analýze vzorků z více než osmi desítek delfínů skákavých, informovala agentura AFP. V tělech mořských savců žijících u francouzského pobřeží se našla především zvýšená hladina rtuti a polychlorovaných bifenylů (PCB).

V Lamanšském průlivu žije podle odhadů asi 400 delfínů skákavých, podle AFP jde o jednu z posledních oblastí v Evropě, v níž tito kytovci žijí v tak velkém množství.

Vědci v rámci studie odebrali vzorky kůže a tuku 82 jedinců žijících u břehů Bretaně a Normandie, které testovali na přítomnost chemických látek. Z výsledků zveřejněných v časopise Scientific Reports vyplývá, že je v kůži delfínů vysoká koncentrace rtuti, v tuku naměřili výzkumníci vysokou koncentraci polychlorovaných bifenylů. V tuku navíc našli další průmyslové chemikálie, jako jsou dioxiny a různé druhy pesticidů.

Polychlorované bifenyly se využívaly u kondenzátorů a v hydraulických mechanismech nebo jako přísady do barev a maziv. Postupně se ale od jejich používání v 70. a 80. letech ustoupilo. Například v někdejším Československu byly zakázány v roce 1984. PCB se ale dále nacházejí v životním prostředí. Dřívější studie ukázaly, že mláďata delfínů mají kvůli těmto látkám menší šanci na to, že přežijí první rok života, uvedla AFP.

Vědci na základě své studie vyzvali k boji s „neviditelným“ problémem znečištění světových oceánů. Kvůli populaci delfínů skákavých by se měla podle nich zvlášť chránit také oblast u pobřeží Bretaně a Normandie.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.