Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Virový David a virový Goliáš

vir - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vir - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Šokující objev souboje dvou virů zřejmě donutí vědce změnit názor na to, zda tyto miniaturní „záškodníci“ patří mezi živé organismy. Otvírá také cestu k likvidaci nejmenších původců chorob. V nitru jednobuněčné měňavky Acanthamoeba castelanii, jež obývá vodní nádrže jedné pařížské chladírenské věže, zuří boj mezi obrem a trpaslíkem.

Střetává se tu největší známý virus se svým droboučkým příbuzným. Objev virové bitvy vyrazil vědcům dech. Obří virus měří v průměru skoro půl tisíciny milimetru a je viditelný i pod obyčejným světelným mikroskopem. Žije na úkor měňavek, ale sám má rovněž zdatného nepřítele. Skupina francouzských mikrobiologů vedená Didierem Raoultem z marseilleské Université de la Mediterranée zjistila, že gigantický „mateřský virus“ čili mamavirus je napadán desetkrát menšími viry, které si vysloužily jméno Sputnik. Zprávu o tomto převratném objevu přináší internetová verze prestižního vědeckého časopisu Nature.

 Na první pohled je Sputnik zcela běžným virem. Do představ o standardním viru zapadá velikostí kolem 50 nanometrů i dědičnou informací tvořenou 18 343 písmeny genetického kódu. Zbývající vlastnosti z něj činí šokující raritu. Sputnik se nemnoží v měňavce. Pro množení potřebuje „mateřský“ mamavirus. Využívá k tomu jeho výjimečně pestrou mašinerii molekul. Částice Sputniku lze najít uvnitř mamaviru, který je tak Sputnikem skutečně „nakažen“. Nemocný mamavirus chřadne, špatně se množí a jeho částice mají ztluštělý obal.

Co se umí nakazit, je živé
Vědci se doposud domnívali, že virus dokáže nakazit jen živý organismus a viry se mezi opravdové organismy nepočítaly. „Skutečnost, že obří virus může onemocnět, naznačuje, že je to živý organismus,“ tvrdí Raoultův kolega Jean-Michel Claverie, který obří viry objevil v roce 2003.

Pozoruhodný je i Sputnik. Jeho dědičná informace obsahuje celkem jednadvacet genů. Třináct z nich je naprostým unikátem. Vědci v dědičné informaci virů nikdy nic podobného nenašli. Tři geny Sputnik zřejmě zcizil svému obřímu virovému hostiteli. Raoult razí pro virový Sputnik označení „virofág“ čili „požírač virů“. Zatím znali vědci mezi viry jen bakteriofágy čili „žrouty bakterií“.

 Vědci zkoušeli viry využít pro ničení bakteriálních původců závažných onemocnění. Často s překvapivě dobrými výsledky. Objev prvního virofága slibuje, že budeme stejně cíleně ničit i virové původce lidských a zvířecích onemocnění. Bohužel ne všech. Viry HIV nebo původci chřipky jsou příliš malí, než aby do nich dokázaly proniknout viry podobné Sputniku. Vědci však očekávají objev dalších obřích virů a proti nim by mohly laboratorně upravené virové Sputniky zabírat.

 Jak obří viry, tak i virofágy jsou zřejmě v přírodě hojné. Analýzy dědičné informace mikroorganismů izolovaných z mořské vody naznačují, že tu žije velké množství obřích virů, jež mají spadeno na plankton. V mořské vodě se podařilo najít i geny podobné úsekům z dědičné informace Sputniku. To znamená, že souboje virových Davidů a Goliášů budou v moři celkem běžnou záležitostí. Výsledek jejich zápolení může významně zasahovat do bilance skleníkových plynů, jež mořský fytoplankton
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.