Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. července 2014 17:57 Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové našli vodní nádrž z doby bronzové. Je stará až 8000 let

Archeologové - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové - ilustrační foto | foto: Shutterstock

KYŠICE (PLZEŇSKO) Uměle vytvořenou pravěkou nádrž starou až 8000 let objevili archeologové v Kyšicích u Plzně. Podle vědců jde o výjimečný nález, který poskytne cenné informace. Podobných pravěkých vodních děl je sice v zemi několik, žádné ale není takto datováno, jsou údajně mladší nebo bez datace.

Archeologové nyní těží výplň nádrže, chtějí získat cenné artefakty, řekla v pátek Kateřina Postránecká, vedoucí výzkumu ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek.

"Jde zřejmě o uzpůsobenou původně přírodní pramennou pánev, která byla v jednom místě přehrazená, tím vznikla umělá nádrž. My tam zatím máme archeologické nálezy keramické a také broušené nástroje," uvedla.

Keramiku vědci datují do období neolitu a mladší doby bronzové. Právě nálezy z období neolitu, tedy období zhruba 5,5 až šest tisíc let před Kristem, podle Postránecké ukazují, že by nádrž mohla být stará až 8000 let. "Zároveň tam máme i mladší nálezy z doby bronzové, které jsou asi 1000 let před Kristem, takže ještě nevíme, zda ta nádrž fungovala takovou dobu nebo se tam mladší nálezy dostaly jiným způsobem," uvedla.

Zdroj vody nebo k chovu ryb

Nádrž je součástí velké pravěké polykulturní lokality, kolem je doloženo rozsáhlé pravěké sídliště z několika období. Součástí jsou objekty z neolitu, eneolitu i doby bronzové. Nádrž mohla představovat zdroj vody, mohla sloužit i k chovu ryb. "Pokud bychom z výplně získali například dalším zpracováním, proplavováním, rybí kostičky, tak bude jasné, že to používali k chovu ryb," uvedla Postránecká.

ČTĚTE TAKÉ:

Archeologové zatím neumějí odhadnout celkové rozměry nádrže, odkrývají jen její malou část, která zasahuje do stavby. V lokalitě se koná záchranný archeologický výzkum v souvislosti se stavbou železničního koridoru neboli modernizace trati Rokycany-Plzeň.

Lokalitou u Kyšic se experti zabývají od září 2013, pramennou pánev zkoumají zhruba měsíc. Povrch nádrže zachytili v hloubce 2,5 až tři metry. Na místě mají tzv. plavící linku, díky níž část výplně proplavují na místě, aby získali další artefakty, další část vozí v pytlích do laboratoře na podrobné zpracování. "Při podrobném proplavení se mohou najít drobnosti, které se v terénu nezachytí," uvedla vedoucí výzkumu.

Podle Postránecké jde o výjimečný nález poskytující velmi cenné informace, a to i ohledně přírodního prostředí a životních podmínkách dané doby. "Jsou tam důležité nejen artefakty vytvořené člověkem, ale také ekofakty, přírodní prameny, například tedy pylová zrna, nálezy rostlinných zbytků a podobně," uvedla.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky
TIPY NA VÁNOCE: Kosmetika, kterou doporučují skutečné uživatelky

Ať už budete chystat balíček pro sestru, kamarádku, maminku, babičku… anebo přemýšlet, jaká kosmetika by se vám hodila, v rozhodování pomohou názory žen, které ji vyzkoušely.