Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Volební sliby pro školství: vyšší platy, žádné školné

Škola (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Co slibují strany pro oblast školství? Bez výjimky se shodují jen v jedné věci: platy učitelů musí být vyšší. Kromě TOP 09 nepřišla žádná ze stran s myšlenkou zavedení školného pro všechny studenty vysokých škol. V ostatním už tak jednotné nejsou.

Kdo dá víc na školství? Tak by se mohla jmenovat soutěž politických stran v předvolebním čase. Některé se soustřeďují na otázku, jaká část národního bohatství by měla být napříště věnována na vzdělávání, další operují rovnou s platy učitelů.

Je známo, že Česká republika vynakládá na primární až terciární školství něco mezi třemi a čtyřmi procenty hrubého domácího produktu (HDP), přičemž průměr vyspělých zemí činí lehce přes pět procent a některé státy, jako třeba USA nebo Spojené království, se dostaly dokonce na víc než šest procent. Je však třeba říct, že jde nejen o veřejné, ale i o soukromé zdroje. A není tak docela náhoda, že největší podíl vykazují země, kde se platí na vysokých školách nemalé školné.

Nezdá se přitom, že by strany, jako třeba KDU-ČSL nebo Okamurova SPD, které slibují prosazovat oněch maximalistických šest procent (třeba Pirátům by stačilo procent pět), řešily tyto věci v souvislostech.

Školné chce zavést jen TOP 09

S penězi pro učitele se rozjelo hlavně hnutí ANO, které slibuje do konce příštího volebního období pedagogům o polovinu větší platy, než představuje český průměr. Většina ostatních ale za tímto slibem příliš nezaostává: ČSSD chce učitelům přidat 30 procent, ODS mluví o 35 tisících měsíčně.

O tom, že by se na nákladech vzdělávání, konkrétně vysokoškolského, mohli podílet i sami studenti, se však srdnatě zmiňuje z větších stran jen TOP 09. ODS tuší, že je to pravicové téma, takže poplatky za studium úplně ne opomíjí, ale navrhuje jen zpřísnění už existujících za překračování standardní doby studia. 

Další stranou, která přichází se zásadnějším návrhem, jsou Zelení. Ti se vracejí k myšlence, již se nepodařilo protlačit do poslední novely vysokoškolského zákona, a chtějí se znovu pokusit přesvědčit zákonodárce, aby uvažovali o změně jmenování profesorů. Profesorský titul by podle nich neměl mít univerzální charakter, nýbrž by měl být vázán na konkrétní pracovní pozici na té či oné univerzitě.

Jaké změny slibují strany pro základní, střední a vysoké školy? 

Radka Kvačková

Autor

Radka Kvačkováradka.kvackova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...