Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Za co oteplování nemůže

PRAHA Dramatický úbytek ledovce na Kilimandžáru se zdá být důsledek oteplování, ale zdání patrně klame.

Kolem globálního oteplování přihořívá už i v české společnosti, která je jinak k celosvětovým otázkám spíše chladná. Místní „modro-zelené“ bitvy bývají spíše jen odrazem sporů probíhajících jinde. Jedním z nich je i ohnivá debata nad ledovcem na nejvyšší africké hoře.Na konci 19. století, kdy se na místo dostávali první evropští vědci, na vrcholu zářilo několik ledovců patrně o ploše 20 čtverečními kilometry ledovce, v roce 2003 2,5 km2. Na první pohled nemůže být pochyb, že za krádež ledovce může zvyšování teploty na Zemi. Kilimandžáro se tak dostalo i do dokumentu Nepříjemná pravda.

Ale v tomto případě patrně Al Gore sáhnul vedle, domnívá se Georg Kacer, glaciolog z univerzity v Innsbrucku. Tento specialista na tropické ledovce prováděl studie přímo v terénu a i řadu článků (poslední z nich je v anglické verzi přístupný on-line na stránkách časopisu American Scientist), ve kterých označuje za největší problém ledovců na Kilimandžáru pokles srážek, ne změnu teploty.

Ústup ledovce začal už v 80. letech 19. století. Tehdy bylo na hoře odhadem podle zápisků tehdejších badatelů 20 km2 ledovce. První přesná mapa z roku 1912 ho zachycuje už jenom 12,1 km2. A podle historických údajů došlo k nejvýznamnějšímu úbytku ledu od 50. let minulého století. Na Kipu (vyšší vrcholek Kilimandžára) také patrně nedošlo podle Kasera zatím k velkému zvýšení teploty, která se stále drží na hodnotě kolem -5,5 °C.

V takových podmínkách je podle něj hlavním mechanismem úbytku ledu nikoliv tání, ale sublimace – přímá proměna ledu v páru. Tento jev je energeticky osmkrát náročnější než tání, a tak u většiny ledovců nehraje nejdůležitější roli.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz