Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Angličtina je základ. Žáci si za druhý cizí jazyk volí němčinu a ruštinu

Žáci základní školy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žáci základní školy - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Žáků osvobozených od povinného druhého cizího jazyka mohou být tisíce. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytlo ministerstvo školství. Druhý cizí jazyk nejpozději od osmé třídy zavedlo ministerstvo od září, chce tak zlepšit znalosti jazyků u mládeže. Statistiky také ukázaly, že nejčastěji si děti jako druhý cizí jazyk volily němčinu a ruštinu. Angličtinu už většina měla jako první cizí jazyk.

Pro školáky s nejrůznějšími poruchami ministerstvo umožnilo výjimku, protože by mohli mít se dvěma jazyky problémy. Místo druhého jazyka se tak tito žáci zlepšují v prvním cizím jazyce, který se už učí.

Zhruba u 500 žáků osmých a devátých ročníků nebyla uvedena žádná výuka cizího jazyka, zřejmě šlo o žáky s postižením. U dalších asi 36.000 žáků v osmých a devátých ročnících ministerstvo eviduje pouze výuku jednoho cizího jazyka, sdělil Patrik Kubas z tiskového odboru. U žáků devátých tříd ale pro tento školní rok povinnost začít s druhým cizím jazykem neplatí, přesný počet dětí osvobozených od druhého jazyka tak úřad nezná.

Školám chybí kvalitní vyučující

Cizí jazyk se učí 680.000 z celkem 833.000 žáků základních škol. Nejedná se přitom jen o povinnou výuku, protože přes 10.000 dětí, zejména prvňáků a druháků, se učí cizí jazyk nepovinně. Několik tisíc žáků se také učí stejný jazyk v rámci povinného i nepovinného předmětu, přičemž v nepovinném je v daném jazyce třeba vyučována konverzace.

Cizinec (ilustrační foto)

S výukou cizího jazyka začínají čeští žáci povinně od třetí třídy, naprostá většina volí angličtinu. Jako druhý cizí jazyk si většina žáků vybrala němčinu a ruštinu, mnohem méně je pak zastoupena francouzština, angličtina a španělština. Výběr jazyka ale není dán pouze zájmem žáků, kteří se často musí rozhodovat na základě omezené nabídky jazyků ve svých školách. Důvodem je nedostatek kvalifikovaných vyučujících.

Přesto kromě dvou povinných mohou školy nabídnout i další jazyky ve volitelných předmětech. Celkem tři jazyky se tak učí 1844 žáků a čtyři jazyky se v ČR učí 153 žáků.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz