Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zemi by před nárazem asteroidu mohly chránit paintballové kuličky

Planeta Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Planeta Země |

WASHINGTON Zemi by v budoucnu mohla před nárazem asteroidu zachránit obdoba paintballových kuliček. Ty jsou nedílnou součástí adrenalinové zábavy, kdy na sebe protihráči pálí střely naplněné barvou.

Sung Wook Paek, student Massachusettského technického institutu (MIT), podle portálu Space.com navrhl, aby kosmická loď proti blížícímu se vesmírnému tělesu vystřelila dvě salvy kuliček s bílým práškem, který by se po dopadu rozmetal po co největší ploše planetky.

Již prvotní náraz by asteroid lehce vyklonil z původní dráhy letu, o zbytek by se pak postaral zmíněný bílý prášek. Bílá barva by totiž více než zdvojnásobila odraz slunečních paprsků. Výsledkem by bylo více odražených fotonů od povrchu asteroidu, tedy vyšší tlak slunečního záření, což by vedlo k dalšímu odklonění z kurzu.

K Zemi se přiblíží v roce 2029

Peak díky svému nápadu vyhrál letošní soutěž o návrh možností, jak odklonit asteroid. Soutěž uspořádala nevládní mládežnická organizace SGAC, jejímž cílem je zapojit do vesmírného programu OSN studenty a mladé vědce.

Peak ve svých výpočtech vycházel z planetky Apophis. Toto těleso o průměru asi 300 metrů odborníci pro nadcházejících několik desetiletí považují za možnou hrozbu pro Zemi. K Zemi se přiblíží v roce 2029 a poté znovu v roce 2036.

K zakrytí povrchu Apophise je podle Peaka potřeba pět tun barvy, poté potrvá odhadem až 20 let, než solární tlak planetku odkloní z nebezpečné trajektorie.

Vědci na možnostech odklonění asteroidů neustále pracují. Mezi jejich plány patří mimo jiné využití gravitačních traktorů, laserových paprsků, dopadových projektilů a dokonce také nukleárních bomb. Americký Vesmírný úřad pro letectví a vesmír (NASA) považuje Peakův návrh za "novátorský" pohled na tuto problematiku.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...