12. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Ženy potřebují více spánku než muži, tvrdí američtí vědci

Spánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Podle jedné americké studie potřebují ženy více spánku než muži. Nedostatkem spánku tedy zřejmě trpí také více než muži. Dospělý člověk potřebuje denně spát sedm až osm hodin. Je to však u každého jedince jiné. Někteří se cítí odpočatí po sotva šesti hodinách spánku, zatímco jiní potřebují nejméně devět hodin, píše francouzský server Gentside.

Dosud neznáme příčiny těchto rozdílných potřeb, ale jedno je jisté: ženy většinou potřebují spát více než muži. Tak to alespoň tvrdí vědci z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně. Ve své studii chtěli zjistit, zda muži a ženy potřebují stejnou dobu spánku.

Zároveň chtěli přijít na to, jaké to má důvody, a chtěli definovat důsledky, jaké má nedostatek spánku. Výsledky jejich studie, které publikoval list The Australian, zjevně ukazují, že ženy potřebují spát více než muži.

Unavené ženy jsou náchylnější k neklidu

Nedostatek spánku je škodlivý zřejmě rovněž více u žen než u mužů. Čím více je něžné pohlaví unaveno, tím spíše je náchylné k depresím, neklidu a dalším psychickým problémům.

"Konstatovali jsme, že ženy bývají po ránu více depresivně naladěny, projevují více hněv a nepřátelství," vysvětluje doktor Michael Breus. Nedostatek spánku však může mít ještě vážnější důsledky: hrozí větší nebezpečí vzniku srdečních chorob a zánětlivých onemocnění. Jak uvádí doktor Breus, některé ženy se mohou probouzet i s bolestí.

U mužů vede únava ke změně emocí

Naopak u mužů nevede nedostatek spánku k zásadní změně emocí. Navíc u nich ani nezvyšuje riziko vzniku podobných onemocnění jako u žen. Podle doktora Breuse to lze vysvětlit tím, že mozek žen potřebuje významnější regeneraci. Ženy jsou totiž schopny dělat více věcí zároveň a využívají k tomu větší část mozku. Ten pak potřebuje větší odpočinek a více spánku.

"Jednou z hlavních funkcí spánku je umožnit mozku, aby se zregeneroval," říká Jim Horne, ředitel Centra pro výzkum spánku při Loughboroughské univerzitě v Británii. "Je to prosté, čím více se mozek používá přes den, tím má větší potřebu regenerace a tedy i spánku," dodává.

"Pokud má muž náročnou práci, která vyžaduje rozhodování a přemýšlení, může mít rovněž větší potřebu spánku než jiní muži a možná i některé ženy," uzavírají vědci. Doktor Breus radí těm, kdo pociťují nedostatek spánku, aby si během dne dopřáli siestu. Ta může být prospěšná, pokud však doba spánku nepřesáhne hodinu a půl.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTEM TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč