20. dubna 2019 5:51 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Co se děje při reakci draslíku s vodou a jaké má reakce následky?

Draslík (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Draslík (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Draslík jako jeden z nejreaktivnějších kovů reaguje s vodou velmi ochotně za vzniku hydroxidu draselného a vývoje vodíku. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.

Reakce je velmi rychlá, probíhá až explozívně. Vysoká reaktivita draslíku je dána především jeho elektronovou konfigurací a velikostí (a tedy i odpovídající pozicí v periodické tabulce prvků) - jediný valenční elektron se pohybuje relativně daleko od jádra a může snadno dojít k jeho odtržení.

Vizuálně - při vhození kousku draslíku do vody dojde k povrchové reakci, kolem draslíku se vytváří bublinky vodíku, které draslík nadnáší. Draslík tedy plave na hladině, reaguje (s vodou i s kyslíkem ze vzduchu) a zahřívá se. 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Reakčním teplem se roztaví, a dojde k zažehnutí (jak draslíku, tak i vznikajícího vodíku) a výbuchu (rozprsknutí taveniny draslíku do okolí). Celý proces je dosti rychlý, takže mezi vhozením draslíku do vody a výbuchem neuplyne mnoho času.

Prirodovedci.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!