28. dubna 2018 6:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Jaké jsou rozpouštěcí rovnováhy hliníku v alkalickém prostředí?

Síran sodný (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Síran sodný (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

„Reakcí hliníku, vody a hydroxidu sodného mi vznikl tetrahydroxi-hlinitan sodný(aq) a vodík. Tetrahydroxi-hlinitan sodný jsem nechal vykrystalizovat. Pevný Na[Al(OH)4] jsem smísil s kys. sírovou. Vzniknul mi Na2SO4 (aq) + Al(OH)3 (aq) + H2O. Je nějaká možnost jak od sebe oddělit hydroxid hlinitý a síran sodný, aby vzniknul samotný hydroxid hlinitý a něco?“ NA otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z Katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.

Celá věc je trochu komplikovanější. Nevzniká pouze tetrahydroxidohlinitan sodný, ale i další komplexy - různé hydráty, a limitně až hexahydroxidohlinitan sodný. Předpokládám, že slovo „krystalizace“ v provedeném postupu znamená „odpaření“. Pak už opravdu nelze formulovat přesný vzorec pevné látky, která vznikla, nicméně pro následující reakci to nemá principiální vliv.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Okyselením (ne moc velkým, pouze do cca neutrální oblasti) vznikne opravdu síran sodný a hydroxid hlinitý. Síran sodný je rozpustný ve vodě, hydroxid hlinitý nikoliv - nejjednodušší oddělení obou látek tedy spočívá v důkladném rozmíchání ve vodě a následné filtraci. Čistý Al(OH)3 však touto cestou připravit nelze, neboť nerozpustný hydroxid hlinitý je amorfní a má ukrutně velký povrch se spoustou pórů, ve kterých se drží matečný roztok s nasorbovanými solemi.

Navíc je Al(OH)3 velmi jemná vločkovitá sraženina, která se obtížně filtruje, a lépe se izoluje např. centrifugací. Zcela se zbavit sloučenin nasorbovaných na povrchu Al(OH)3 i dobrým promýváním čistou vodou je však nemožné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!