Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Může na jednom stromě růst jablko a hruška?

Jablka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Roubování je oblíbená a nepříliš složitá metoda množení rostlin. Při vhodných vlastnostech podnože je možné pěstovat na jednom kmeni například několik různých druhů ovoce.

Při vegetativní formě množení rostlin tzv. štěpováním můžeme na jednoho jedince přenášet z jedince jiného pouze tzv. očko (pupen), hovoříme o tzv. „očkování“, nebo část nejčastěji jednoletého výhonu s několika očky, roub, pomocí roubování.

To jestli oba geneticky odlišní jedinci spolu srostou a současně budou schopni spolu efektivně žít, definuje pojem afinita (česky srůstnost). Tato vlastnost je kódována geneticky. Pokud mají dva rozdílní jedinci dobrou afinitu, srostou spolu. Pokud je afinita horší, nemusí být srůst dokonalý a může být pouze přechodný po určitou dobu.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás, proč je obloha modrá nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: Otázka pro vědce nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem #otazkaprovedce.

Většinou spolu mají dobrou afinitu blízce příbuzné druhy (nejčastěji stejného rodu). Tedy v rámci rodu jabloň (Malus), hrušeň (Pyrus), slivoň (Prunus) apod., nikoliv mezi sebou. Některé rody však mají dobrou afinitu i s rody jinými. Např. rod kdoule (Cydonia) má afinitu s hrušní (Pyrus), stejně tak hlohem (Crataegus). Někdy však i v rámci jednoho rodu je afinita mezi druhy horší (např. černá moruše, Morus nigra vs. bílá moruše, Morus alba) či dokonce žádná (třešeň, Prunus avium vs. slivoň švestka, Prunus domestica). 

Existují však i mezidruhoví či mezirodoví kříženci, kteří mnohdy překlenují špatnou afinitu. Kupříkladu existuje tzv. Cydomalus (kříženec kdouloně a jabloně), který má afinitu nejen s hrušní, jabloní, kdouloní, hlohem, ale dokonce i mišpulí či jeřábem. Pak je tedy možno na stromek cydomalu přiroubovat na každou jeho větev jiného jedince a pěstovat tak kupříkladu jablka a hrušky na „jednom stromě“.

Roubování (ilustrační foto)

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT - TECHNICKÉ OBORY (20-33.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 33 000 Kč