Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
4. května 2019 5:17 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Může některá z látek v těle klíštěte lidstvu posloužit v oblasti anesteziologie?

Klíště (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíště (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Úspěšné sání hostitelovy krve vyžaduje celý arzenál chemických látek, které má klíště ve svých slinách. Některé z těchto látek dokážou například zabraňovat srážení krve, jiné rozšiřují cévy a další poskytují klíštěti obranu před imunitním systémem. Tyto schopnosti klíštěcích molekul mohou být člověku velmi užitečné, pokud se je naučíme správně využívat. Na otázku odpověděla Mgr. Magdalena Gajdošová z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Za projevy alergických reakcí může často histamin, látka produkovaná především bílými krvinkami. Klíšťata se při sání krve s histaminem setkávají, a aby zabránila jeho projevu ve formě zánětu (který by na přisáté klíště upozornil hostitele), mají ve svých slinách protein, který na sebe histamin váže. 

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Tento protein má velký potenciál jako látka potlačující některé typy alergií. Krom toho se také například ukazuje, že některé molekuly v klíštěcích slinách mají protinádorovou aktivitu a do budoucna by tedy mohly být využívány při léčbě rakoviny.

Myšlenka, že by paraziti mohli napomáhat v medicíně, přitom není ojedinělá. Paraziti prošli dlouhým evolučním vývojem v těsné blízkosti hostitelů, během kterého si vybudovali nejrůznější efektivní strategie ovlivňující hostitelovo tělo. Vědci je nyní mohou podrobně zkoumat a naučit se je správným způsobem využívat. Například parazitičtí červi, jako jsou škrkavky, jsou již léta předmětem zkoumání v rámci léčby alergií i dalších autoimunitních onemocnění.

Klíště - ilustrační foto
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...