Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. dubna 2017 6:30 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč je rotační osa Země nakloněná?

Země | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Země | foto: Shutterstock

Každé rotující těleso má svoji osu otáčení. To platí také pro planety sluneční soustavy. Na otázku odpověděl RNDr. Marek Křížek, Ph.D., katedra fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Jelikož ve vesmíru neexistuje žádná univerzální rovina (fakticky nelze říci, co je nahoře a co dole), jsou polohové charakteristiky stanoveny dohodou a vyjadřovány relativně vůči něčemu.

Proto je i sklon rotační osy určen pro každou planetu relativně – zpravidla vzhledem k normále (tedy kolmici) na rovinu oběžné dráhy příslušného tělesa. Podíváme-li se na planety sluneční soustavy, zjistíme, že každá má osu rotace nakloněnou jinak.

U Země svírá tato osa s kolmicí na rovinu oběžné dráhy (takzvanou rovinu ekliptiky) úhel 23,44°. Naproti tomu Uran má sklon 97,77° a fakticky se po vlastní rovině oběhu kutálí podobně jako koule po bowlingové dráze.

V případě Venuše činí tento úhel dokonce 177,36°. Zde je třeba říci, že orientace osy rotace je smluvně stanovena takzvaným pravidlem pravé ruky – prsty pravé ruky sevřené v pěst představují směr otáčení a zdvižený palec určuje směr osy. Proto má Venuše, která rotuje opačným směrem než Země, sklon osy větší než 90°.

Sklon zemské osy je úhel mezi rotační osou naší planety a kolmicí na rovinu...

U každé planety – včetně Země – je sklon daný jejím vývojem, gravitačním působením ostatních těles a její vnitřní dynamikou. Například onu zvláštní polohu rotační osy Uranu vědci vysvětlují jako následek planetární kolize, která ji takto silně vychýlila.

Také sklon zemské osy je výsledkem kolizí, z nichž největší se odehrála v raném stadiu existence naší planety. Země se tehdy střetla s tělesem označovaným jako Theia. Výsledkem srážky byl jednak náš Měsíc, jednak i změněná rychlost rotace Země a vychýlení její osy.

Sklon rotační osy se u planet určuje pomocí pravidla pravé ruky *(viz...

Sklon naší osy však není úplně stálý. Během posledních 5 milionů let osciloval v rozmezí zhruba 22°03′–24°30′, přičemž perioda těchto výkyvů je zhruba 41 000 let. Za to, že změny sklonu zemské osy jsou poměrně malé, vděčíme Měsíci, který ji gravitačně stabilizuje.

Naopak třeba u Marsu, jenž nemá dostatečně hmotnou přirozenou družici, se sklon osy pohybuje v dlouhodobém měřítku mezi 0° a 60°. Netřeba dodávat, že podobně velké změny by na Zemi vedly k obrovským výkyvům v příjmu slunečního záření a následným drastickým změnám klimatu.

Za výše zmíněné kolísání sklonu zemské osy může zejména gravitační působení ostatních těles sluneční soustavy – které se v čase mění, jak se pohybují na svých drahách.

Umělecká představa srážky dvou formujících se planet. Podobná kolize Země s...

Kromě toho dochází také k podstatně menším, ale měřitelným odchylkám čistě „domácího“ původu. Jejich příčinami jsou změny rozložení hmot uvnitř naší planety (často doprovázené zemětřeseními) nebo sezónní variace v rozmístění vodních a vzdušných mas. To má za následek, že zeměpisné póly opisují kolem svých středních poloh složitou křivku ve čtverci o rozměrech asi 30 × 30 metrů.

Vývoj sklonu zemské osy během příštího jednoho milionu let. Data převzata z...
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.