Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Proč zanikají mraveniště? Co se stane po smrti královny?

Mravenec luční (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mravenec luční (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Odpověď na tyto otázky je komplikovaná. Sociální uspořádání kolonie se totiž mezi jednotlivými skupinami mravenců výrazně liší. Na otázku odpověděl Mgr. Petr Šípek, Ph.D., z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK.

Pomineme-li vnější zásahy vedoucí ke smrti mraveniště (fyzická likvidace, změna prostředí, predátoři, paraziti a podobně), může být kolonie často zničena nebo nahrazena konkurenční kolonií stejného či jiného druhu.

Příkladem jsou nájezdy takzvaných otrokářských mravenců. Při nich královna „otrokářů“ zabije královnu hostitelského druhu a klade potom v jejím mraveništi svá vajíčka. Pokud se z nich líhnou pouze pohlavní jedinci, kolonie časem zahyne, protože vymřou dělnice původního druhu. Pokud se líhnou také dělnice, nahradí postupně ty hostitelské a mraveniště pokračuje ve svém životě – i když jaksi „pod jinou firmou“.

V typickém případě však mravenčí kolonie po smrti své královny chřadne a zmenšuje se, jak odumírají jednotlivé generace dělnic. U některých druhů kladou dělnice po smrti královny neoplozená vajíčka, z nichž se rodí samci (trubci). Ti mohou naposledy šířit geny umírající kolonie.

Mravenci na cestě ke královně

Speciálním případem jsou mravenci žijící v superkoloniích. Jejich hnízda nejsou obývána pouze jednou královnou – často jich zde najdeme až několik desítek. Mladé královny se sem totiž po svatebním letu vracejí. Nové kolonie vznikají, když se část královen a dělnic jednoduše odstěhuje na nové místo.

Tyto dceřiné kolonie ale zůstávají propojeny s mateřskými. Výsledkem jsou pak obrovské superkolonie. Vytvářejí je i známí lesní mravenci rodu Formica. Jedna superkolonie druhu Formica lugubris ze Švýcarska se například rozkládala na ploše celých 25 hektar.

zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....