Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Žirafu plavat nikdo neviděl, podle počítačové simulace to ale zvládne

Žirafa - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žirafa - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Matematici dokázali, že žirafy mohou plavat, i když nikdy v tom zřejmě nebudou dobré a nikdo je nikdy plavat neviděl. I když velká zvířata jsou mimořádně dobrými plavci, často se říká, že žirafy nejsou schopny plavat nebo se jen brodit.

Autoři nové studie - Donald Henderson z Kanady a Darren Naish z Portsmouthu - se rozhodli po internetové diskusi o schopnostech žiraf plavat ověřit tuto často opakovanou teorii tím, že použijí nikoli skutečnou, ale digitálně vytvořenou žirafu.

Studie, uveřejněná v Journal of Theoretical Biology, zkoumala, co se stane, když vědci umístí "digitální žirafu" do "digitální vody". "V mnoha předchozích studií se tvrdilo, že žirafy nemohou plavat a že se vyhýbají vodě jako moru, a to i v naléhavých případech. Chtěli jsme ale vyzkoušet tuto teorii při vlastních experimentech," řekl Naish.

Vytvořili digitální model žirafy na základě různých výpočtů, například váhy, velikosti, tvaru těla nebo kapacity plic. Podobné výpočty udělali i pro kontrolní zvíře, jímž byl kůň.

Autoři studie zjistili, že zcela dospělá žirafa je schopna plavat ve vodě hluboké 2,8 metru a může brodit v mělčích vodách.

"Myšlenka, že žirafy špatně brodí nebo že nemohou přejít řeky, není správná a nejsou zřejmé důvody, proč by se žirafy měly utopit častěji než jiná zvířata," řekl Henderson. Ale i když se žirafy naučí vznášet na vodě, mohou v ní být velmi nestabilní kvůli svým dlouhým a těžkým nohám, krátkému tělu a dlouhému krku.

Kvůli neobvyklému tvaru těla se žirafa neobvyklým způsobem také vznáší, dlouhé přední končetiny táhnou tělo dolů a ona se snaží držet hlavu nad vodou v nepohodlném úhlu.

Zbytečný výzkum?

Žirafy mají ve vodě i jiné handicapy. Koně se snaží plavat tím, že klušou nohama pod vodou podobně jako při běhu na zemi.

Ale žirafy se pohybují na zemi neobvyklým způsobem; hýbou krkem nahoru a dolů společně s nohama a tento důležitý pohyb krkem není možný ve vodě. To znamená, že žirafy jsou pravděpodobně velmi špatní plavci.

Žirafy mají také o 13 procent větší plochu těla než kůň. Další komplikací je to, že větší zvířata mají pomalejší kontrakci svalů, proto je pro žirafu těžší pádlovat dost rychle, aby se pohybovala kupředu. "Naše modely ukazují, že žirafa je sice schopná plavat, ale je to pro ni mnohem těžší než pro koně," řekl Naish.

I když výsledky výzkumu zřejmě nebudou mít praktické uplatnění, autoři studie říkají, že počítačové simulace zvířat mohou být použity jako odpověď na zajímavé otázky spíše než živá zvířata.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?