Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Myslím, že má postava musí být blízká každé matce, která chrání své dítě říká, říká ukrajinská herečka

Ukrajinská herečka Vita Smačeljuk foto: Roman Souček

Rozhovor
V českých kinech právě běží česko-slovensko-německý snímek Oběť režiséra Michala Blaška, který měl světovou premiéru na slavném benátském filmovém festivalu. Rovněž se představil na festivalech v ​​Torontu, Jižní Koreji nebo Turecku a získal slovenskou nominaci do bojů o Oscara.
  5:00

Hlavní roli ukrajinské matky Iriny, která hledá spravedlnost po útoku na svého syna, hraje v Oběti ukrajinská herečka Vita Smačeljuk. Za svůj první celovečerní film sbírá pozitivní ohlasy ze všech koutů světa. Jak sama v našem rozhovoru říká: „Pocit hlavní postavy může zažít jakákoli máma.“

Lidovky.cz: Kdy a jakým způsobem jste se o roli Iriny a filmu dozvěděla?
Nejdříve mi kvůli roli zavolala Alla Samoylenko, skvělá ukrajinská castingová ředitelka, se kterou jsem už delší dobu chtěla spolupracovat. Musela jsem nahrát videoprezentaci, kterou jsme natáčeli někde v horách, kde ani nebyl signál. Po nějaké době mi řekli, že by mě chtěli vidět v Praze, kde jsem se potkala s režisérem Michalem Blaškem a scenáristou Jakubem Medveckým. Bylo to skvělé, ale byla jsem hodně nervózní.

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodla tuto roli přijmout?
Už nějakou dobu jsem byla imigrantkou a stoprocentně jsem se dokázala vcítit do toho, jaké to je být cizí v cizí zemi.

Lidovky.cz: Před natáčením filmu jste nemluvila česky. Jak a kdy jste se začala češtinu učit?
Do učení češtiny jsem se vrhla, jakmile mi potvrdili roli. Podle filmu totiž moje postava už nějakou dobu v České republice žije a jazyk do určité míry ovládá. Dokonce je ve filmu také občanská zkouška, takže jsem jazyk musela umět natolik, abych tuto scénu zvládla.

Lidovky.cz: Čím je vám role Iriny blízká?
Nejenže je ta role blízká mně, tahle role je blízká každé matce, která chrání své dítě. Rodiče – otec a matka – jsou ti jediní, kteří dokážou dítě ochránit, a hlavně dokážou pochopit, co udělala hlavní hrdinka filmu Oběť. Neříkám, jestli to, co udělala, je dobře, nebo špatně, ale jako herečka a matka jsem dokázala porozumět důvodu, proč to udělala. Našla jsem tak klíč k pochopení postavy. Tenhle pocit totiž může zažít jakákoli maminka.

Lidovky.cz: Umíte si představit, jak byste se v její situaci zachovala?
Samozřejmě. Tohle jsem si představovala miliardkrát. Snažila jsem se pochopit a najít si pro Irinu obhájení. Do téhle situace bych se nechtěla dostat a rozhodovat v natolik krutém momentu.

Lidovky.cz: Sama jste žila s rodinou v národnostní menšině v Německu. Setkala jste se někdy s diskriminací kvůli svému původu?
V žádném případě. Cítila jsem jen podporu. Německo je země byrokracie a stejně jako lidé z Německa se i já ráda řídím pravidly. Respektuju je a rozumím, co a jak tam funguje. Právě proto se tam cítím v bezpečí a taky cítím velkou podporu německého obyvatelstva.

Lidovky.cz: Jak se vám spolupracovalo s režisérem Michalem Blaškem a Nutprodukcí?
Byl to doopravdy neskutečně příjemný zážitek. Celý tým byl velice profesionální, každý se jasně držel svých zodpovědností. Všichni byli doopravdy šikovní a skvělí. Během natáčení dával hercům režisér Michal Blaško prostor k vyjádření. Byla to skvělá spolupráce mezi hercem a režisérem.