Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

114 mrtvých slonů. Keňská policie zabavila dvě tuny slonoviny

Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti. | foto: Reuters

NAIROBI Keňská policie zabavila ve čtvrtek v Mombase rekordní množství slonoviny. Muselo kvůli ní prý zemřít až 114 slonů. S odvoláním na Keňskou agenturu na ochranu divoké zvěře to uvedla agentura AFP. Během razie ve skladu s 228 sloními kly o hmotnosti více než dvě tuny policie prý zadržela dva podezřelé.

"V tomto roce je to první takto velký úlovek v Mombase," uvedl mluvčí KWS Paul Muya. Původ slonoviny úřady zatím prověřují. Je totiž prý možné, že pochází z jiných částí Afriky. Přístavní město Mombasu využívají pytláci z celého kontinentu jako přepravní uzel pro vývoz slonoviny na asijské trhy.

Poptávka po bílém zlatu v poslední době narůstá hlavně v Číně a státech jihovýchodní Asie, kde je prášek ze sloních klů součástí tradiční medicíny.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Letos v dubnu keňská vláda odvolala pět úředníků KWS a zároveň oznámila, že kvůli rostoucímu počtu ulovených slonů a nosorožců prověří její fungování. Existovalo totiž podezření, že se pracovníci úřadu na pytláctví nepřímo podílí.

Údaje o zabitých zvířatech se liší

Počet slonů na africkém kontinentu se podle AFP v současnosti odhaduje na zhruba 472.000, ještě v roce 1970 jich byly až dva miliony. Kromě pytláctví způsobuje pokles jejich populace také ztráta přirozeného životního prostředí.

V Keni žije podle KWS asi 38.000 slonů, jen za letošní rok jich pytláci prý zabili už 97. V roce 2013 jich údajně zemřelo kvůli zvýšené poptávce po slonovině celkem 302. Některé přírodní rezervace však s těmito odhady nesouhlasí, zabitých zvířat je prý mnohem více.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!