Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

114 mrtvých slonů. Keňská policie zabavila dvě tuny slonoviny

Asie

  14:28
NAIROBI - Keňská policie zabavila ve čtvrtek v Mombase rekordní množství slonoviny. Muselo kvůli ní prý zemřít až 114 slonů. S odvoláním na Keňskou agenturu na ochranu divoké zvěře to uvedla agentura AFP. Během razie ve skladu s 228 sloními kly o hmotnosti více než dvě tuny policie prý zadržela dva podezřelé.

Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti. foto: Reuters

"V tomto roce je to první takto velký úlovek v Mombase," uvedl mluvčí KWS Paul Muya. Původ slonoviny úřady zatím prověřují. Je totiž prý možné, že pochází z jiných částí Afriky. Přístavní město Mombasu využívají pytláci z celého kontinentu jako přepravní uzel pro vývoz slonoviny na asijské trhy.

Poptávka po bílém zlatu v poslední době narůstá hlavně v Číně a státech jihovýchodní Asie, kde je prášek ze sloních klů součástí tradiční medicíny.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Letos v dubnu keňská vláda odvolala pět úředníků KWS a zároveň oznámila, že kvůli rostoucímu počtu ulovených slonů a nosorožců prověří její fungování. Existovalo totiž podezření, že se pracovníci úřadu na pytláctví nepřímo podílí.

Údaje o zabitých zvířatech se liší

Počet slonů na africkém kontinentu se podle AFP v současnosti odhaduje na zhruba 472.000, ještě v roce 1970 jich byly až dva miliony. Kromě pytláctví způsobuje pokles jejich populace také ztráta přirozeného životního prostředí.

V Keni žije podle KWS asi 38.000 slonů, jen za letošní rok jich pytláci prý zabili už 97. V roce 2013 jich údajně zemřelo kvůli zvýšené poptávce po slonovině celkem 302. Některé přírodní rezervace však s těmito odhady nesouhlasí, zabitých zvířat je prý mnohem více.

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...