Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Stonehenge‘ v Česku. Menhir o váze 60 tun urazil 70 kilometrů

Magazín

  19:03aktualizováno  19:33
Holašovice - UVNITŘ VIDEO. Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě doputoval do Holašovic na Českobudějovicku. Kámen o přibližné váze 60 tun vezl na místo speciální kamion ze Studánek na Českokrumlovsku. Přibližně 70 kilometrů vzdálená cesta trvala čtyři hodiny. Monolit se stane v Holašovicích součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge.

Monolit se stane v Holašovicích součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge. foto: MAFRA - Marek Podhora

Náklad přicestoval na náves slavné jihočeské obce před 14:00. Jeho příjezd sledovaly stovky lidí. Před kamionem, který monolit vezl, šel z návsi na místo uložení průvod dobrovolníků převlečených za Kelty. Proces měl napodobovat starověký rituál. Komplex menhirů, který v Holašovicích vznikl, totiž představuje takzvaný keltský kromlech.

"Přesnou váhu kamene teprve zjišťujeme. Zatím ji jen odhadujeme, ale jedná se o přibližný tip, protože každý centimetr tohoto kamene má jinou hmotnost," řekl Pavel Mrkáček z agentury, která transport monolitu zajišťovala. Náklady na manipulaci a převoz menhiru vyčíslil přibližně na půl milionu korun.

Několik metrů dlouhý kámen zatím skončil položený v blízkosti holašovického kromlechu. Jeho součástí by se měl stát příští rok při letním slunovratu. "Jsme moc rádi, že se nám jej sem podařilo dopravit. Šlo o dost náročnou záležitost a nebylo ani snadné sehnat peníze na celou akci. Nakonec se nám to podařilo a snad to pomůže i více proslavit Holašovice," řekl Jan Jílek, starosta Jankova, pod nějž Holašovice spadají. Obec na Českobudějovicku je zapsána na seznamu UNESCO díky specifickému architektonickému stylu selské baroko. V tomto slohu jsou vystaveny domy na návsi.

Léčivé schopnosti

Kámen výjimečných rozměrů loni vyprostil ze země ve Studánkách speciální tank. Manipulace s balvanem tehdy trvala několik hodin. V pátek jej speciální jeřáb naložil na kamion, na němž monolit dnes cestoval do Holašovic.

Podle tvůrců má holašovický "Stonehenge" psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra, nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.

Autoři: ,

Byt 3+1 v osobním vlastnictví Lanškroun, ul. Krátká
Byt 3+1 v osobním vlastnictví Lanškroun, ul. Krátká

Krátká, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
2 690 000 Kč