20. července 2009 15:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američané oslavují, je to přesně 40 let od přistání na Měsíci

Posádka Apollo 11 dnes. Edwin Aldrin (vlevo), Neil Armstrong a Michael Collins (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posádka Apollo 11 dnes. Edwin Aldrin (vlevo), Neil Armstrong a Michael Collins (vpravo). | foto: AFP

Spojené státy si dnes připomínají 40. výročí přistání amerických kosmonautů na Měsíci. Prezident Barack Obama přijme v Bílém domě Neila Armstronga, Michaela Collinse a Edwina Aldrina, posádku mise na Měsíc z vesmírné lodě Apollo 11.

Aldrin už v neděli prohlásil, že americká vesmírná agentura NASA by si měla nyní stanovit za cíl dobytí Marsu.

Čtěte také:


Američtí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin přistáli na Měsíci 20. července 1969 ve 21 hodin, 17 minut a 39 sekund středoevropského času.

Přistání na Měsíci.

Armstrongovo oznámení: "Tady je základna Tranquillity. Orel přistál!" se všeobecně považuje za první slova z povrchu Měsíce, ačkoli fakticky to byla Aldrinova slova "hladké přistání", které vyslovil poté, co se nohy lunárního modulu dotkly povrchu tohoto satelitu Země.Přistání Američanů na Měsíci bylo uprostřed studené války důležitým a prestižním úspěchem vůči tehdejšímu Sovětskému svazu. Zpátky na Zemi přistáli astronauti 24. července na hladině Tichého oceánu.

Lidovky.cz