Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové hlásí objev století

Magazín

  16:30
KARLOVY VARY - Archeologové Západočeské univerzity v Plzni oznámili objev století, který podle nich svým významem přesahuje hranice Česka. Při průzkumech vypuštěného rybníka na úpatí stolové hory Vladař u Žlutic na Karlovarsku narazili na unikátní dřevěné konstrukce ze starší doby železné.

Archeologové oznámili objev století, který svým významem přesahuje hranice ČR. Při průzkumech vypuštěného rybníka na úpatí stolové hory Vladař u Žlutic na Karlovarsku narazili na unikátní dřevěné konstrukce z pravěku, konkrétně staré doby železné. foto: Katedra archeologie ZČU v Plzni

Konstrukce jsou v místě mokřiny, kde dříve bývala bažina. "Právě díky vysoké vlhkosti a jílům se dřevěný systém zachoval," řekl vedoucí terénního výzkumu Libor Janíček. "Takto zachované konstrukce v Čechách nemají obdoby, navíc v takovém množství," dodal Janíček. Podle analýzy jsou konstrukce datovány mezi roky 777 až 390 před naším letopočtem.

"Vladař je něco jako Pražský hrad v pravěku. Už nyní je to minimálně objev století v ČR a také evropský unikát. Rovnat se mu může jen několik lokalit v Evropě, jako třeba polská Biskupin, kde kolegové prozkoumali celé dřevěné město," dodal archeolog Vařeka. Se zveřejněním objevů ve čtvrtém podhradí Vladaře univerzita čekala, až bude mít přesnou dataci. První archeologové stolovou horu začali zkoumat už v 19. století. Moderní průzkum se dělal na jejím vrcholu v letech 2002 až 2006. Výsledky ještě odborníci zpracovávají.

Dřevěné konstrukce vytvářejí jakési komory, jež jsou vždy po několika sroubeny dohromady. Většina je vyplněna jílem. Podle Janíčka je pravděpodobné, že se takto stavitelé vyrovnávali s erozí svahu a mokřadem. "Zapuštěné piloty vyplněné jílem mohly sloužit ke zpevnění plochy a jako platforma pro domy. Některé z komor mohly být využity i jako studny," uvedl.

Podle archeologa je možné, že jsou v oblasti stovky takových konstrukcí. Zatím provedená sonda o rozměrech dva krát 4,5 metru ukázala minimálně čtyři komory, zhruba o dalších šesti až sedmi odborníci vědí. Objekty vytvářené z jednotlivých komor nejsou vzájemně propojeny. "Je možné, že se to stavělo postupně, kácely se určité části lesa. Vzdálenost mezi jednotlivými sestavami není podle dosavadních zjištění velká, například jen 20 centimetrů," dodal Janíček.

První analýzy dokazují, že dřevo na stavby bylo použito ze stejného dubového lesa. Dosud zjištěné stáří užitých stromů je zhruba 80 až 90 let. Na dřevěných konstrukcích je patrné i užití nebozezu, údajně i pily. "Dřevěné prvky překvapují svou uniformitou, jako by vyjely z katru," dodal. Podle Pavla Vařeky z katedry archeologie jsou zatím odhady rozsahu opatrné. "Nevíme, zda to bude na ploše 50 krát 50 metrů nebo v rozsahu několika hektarů. Nicméně se jedná o evropský unikát," uvedl Vařeka.Archeologové oznámili objev století, který svým významem přesahuje hranice ČR. Při průzkumech vypuštěného rybníka na úpatí stolové hory Vladař u Žlutic na Karlovarsku narazili na unikátní dřevěné konstrukce z pravěku, konkrétně staré doby železné.

Katedra, která zatím platí výzkum z peněz určených na několikaletý výzkumný záměr, připravuje publikaci do Anglie, v níž unikátní objev zveřejní. Požádá také o grant zaměřený na nedestruktivní průzkum a pokusí se získat i nadnárodní grant z EU a zapojit do výzkumu univerzity z celé Evropy.

Nyní pracuje na digitálním modelu terénu a situací, snaží se spolupracovat s Archeologickým ústavem a regionálními muzei. V nejbližších dnech chystá větší terénní akci, bude postupně odčerpávat vodu z rybníka a dříve poničené konstrukce dokumentovat.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat