Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armádě ulétl raroh, ornitologové ho chytili v areálu chemičky

Magazín

  10:30
PŘEROV - Přerovským ornitologům se podařilo v areálu chemičky Precheza odchytit jednoho z nejvzácnějších sokolnických dravců raroha loveckého. Dravec s rozpětím křídel až 130 centimetrů ulétl armádě, za úkol má vyhánět z letiště ptáky.

Přerovským ornitologům se podařilo v areálu chemičky Precheza odchytit jednoho z nejvzácnějších sokolnických dravců raroha loveckého foto: ČTK

Podle odborníků nedezertoval poprvé, tentokrát mu však selhala i vysílačka. Raroh se nakonec do služby armády vrátil zpátky v pořádku, informoval Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku.

Dravce si všimli minulý týden zaměstnanci Prechezy ve chvíli, kdy se střemhlav v jejich areálu vrhl na straku obecnou. Ve chvíli, kdy ji již mrtvou začal škubat, zjistili, že má na nohou kroužky a kožená pouta a zavolali okamžitě ornitology.

Přerovským ornitologům se podařilo v areálu chemičky Precheza odchytit jednoho z nejvzácnějších sokolnických dravců raroha loveckého

"V ornitologické stanici měli již od armády nahlášeno, že jim dravec ulétl. Myslím, že jim neulétl úmyslně, vydá se třeba za kořistí a nezaregistruje v té chvíli, že se dostane tak mimo," uvedl Goebel. Podotkl, že sedmiletý samec byl zcela krotký a podařilo se ho chytit pomocí bundy.

Raroh lovecký

Raroh lovecký patří k nejcennějším sokolnickým dravcům. Jeho domovinou jsou severské oblasti Evropy, Asie a Severní Ameriky. Je bílý, černě kropenatý, což je ideální krycí zbarvení pro zasněžené pláně s řídkou vegetací. S výjimkou Kanady jsou ptáci přísně chráněni a nesmějí se odchytávat pro sokolnické účely. Sokolníci mají své chovy. Z podobného chovu byl i tento raroh lovecký.

Areál přerovské Prechezy je podle ornitologů pro podobné ptáky ideálním místem.

Její komíny nahrazují dravcům skály a umožňují výhled. V blízkosti teče Bečva, která je vyhledávána ptactvem. Dostatek kořisti je jak v areálu, tak na přilehlých odkalištích. Tam lovil jen o pár hodin později vážky vzácný ostříž lesní a běžně tam hnízdí motáci pochopi. V Precheze byl opakovaně pozorován raroh velký, řadu let tam zimoval pár sokolů stěhovavých, kteří tehdy z areálu vyhnali i zbloudilého orla mořského. V areálu hnízdí i poštolky obecné a nejsou zde vzácností také průlety krahujců obecných nebo kání lesních.

Autoři: ,