Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Amerika se chystá na hromadné líhnutí milionů cikád

Cikáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cikáda | foto: ČTK

WASHINGTON Spojené státy se chystají na invazi milionů cikád, které se v těchto dnech začnou hromadně líhnout po sedmnáctiletém čekání pod zemí v podobě larvy.

První z okřídlených hmyzích návštěvníků, kteří podle očekávání zcela pokryjí americké východní pobřeží, už se objevili v Severní Karolíně a New Jersey, napsala agentura AFP. "Kalamita Líhně II začala!" ohlásil tento týden server Cikádamánie, kde fanoušci tohoto létavého hmyzu podobného cvrčkům hlásí zaznamenaný výskyt.

Cikády

Cikády se běžně vyskytují po celém světě, ale cyklický fenomén jejich líhnutí je známý jen ze Spojených států. Každých 17 let tyto "periodické cikády" dospějí, spáří se, nakladou vajíčka a uhynou, to vše za doprovodu ohlušujícího cvrkacího koncertu. Jejich potomci, kteří se z vajíček vylíhnou, se zavrtají do země do hloubky 20 centimetrů, kde se živí mízou z kořenů, než o mnoho let později přijde jejich velký den na slunci. Cikády dlouhé dva až tři centimetry jsou černé, mají červené oči a průsvitná křídla s oranžovými žilkami. Nekoušou a jedinou hrozbu představují pro mladé stromky, z nichž odsávají mízu. Naopak pro ně je hrozbou prakticky cokoli od ptáků přes malé savce včetně myší až po psy.

Ale skutečná kalamita začne až během tohoto měsíce ve chvíli, kdy průměrná teplota půdy dosáhne 17 stupňů Celsia. Pak během jejího vrcholu mohou na každém čtverečním metru být roje cikád čítající až dva tisíce jedinců.

Jejich líhně či snůšky, kterých je celkem 15 a jsou označeny římskými číslicemi, mají povětšinou sedmnáctiletý cyklus, ale tři mají jen třináctiletý cyklus a navzájem se překrývají, což znamená, že téměř každý rok se některá snůška vylíhne. Ne všechny jsou ale stejné - a Líheň II je opravdu velká.

Cikády k obědu?

"Dospělé cikády jsou významným zdrojem potravy pro řadu zvířat," řekl AFP entomolog Andrew Liebhold. Na chuť jim ovšem přišel i jeden výrazně větší savec - konkrétně Homo sapiens. Lidé na cikádách, které mnozí jedí syrové, oceňují vysoký obsah bílkovin a méně tuku, než má například hovězí steak.

Cikády dlouhé dva až tři centimetry jsou černé, mají červené oči a průsvitná křídla s oranžovými žilkami.

Cikády dlouhé dva až tři centimetry jsou černé, mají červené oči a průsvitná křídla s oranžovými žilkami.

A pro ty, kdo mají raději tepelně upravené pokrmy, doporučují odborníci zacházet s cikádami jako s kraby či ráčky. Cikády prý stačí povařit čtyři až pět minut, a pak se dají servírovat například s cibulkou, brambory a kukuřicí po marylandsku, se sojovou omáčkou, česnekem a tuřínem po šanghajsku, anebo si udělat cikádovou pizzu s bazalkou, olivami a cibulí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz