31. ledna 2019 8:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Aukce nabídne za čtyři miliony notářský zápis úzce spojený s Janem Husem z roku 1414

Jan Hus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hus | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Praha  Vzácný dokument z roku 1414 související s Janem Husem se má koncem února nabízet v aukci. Notářský zápis na pergamenovém papíře s pečetí je podle aukční síně jediným exemplářem svého druhu a kromě historické ceny je také důležitým dokladem právní argumentace počátku 15. století. Vyvolávací cena je stanovena na čtyři miliony korun.

Jiří Rybář ze společnosti 1. Art Consulting, která bude listinu dražit, informoval, že dokument není prohlášen za kulturní památku.

Notářský instrument z roku 1414 se týká rozhodnutí odebrat Janovi z Jesenice doktorát kanonického práva a vyhlásit nad ním v souvislosti s Janem Husem ztíženou klatbu. Aukční síň má dokument dražit 24. února. V katalogu se odkazuje na experta historických fondů Národní knihovny Zdeňka Uhlíře, který ověřil pravost dokumentu. Tržní cena se u podobných děl s velkou historickou hodnotou, která se na trhu objevují výjimečně, stanovuje obtížně, odborníci ji odhadují na více než pět milionů korun.

Pokud není dokument prohlášen za kulturní památku, nemusí ho prodávající nabízet přednostně ke koupi státu. Přesto se jedná o dokument, jehož místo by mohlo být ve státní sbírce. Význam by mohl mít také pro teologické kruhy zabývající se osobností a učením Jana Husa.

Mluvčí NK Irena Maňáková uvedla, že knihovna se dražby účastnit nebude. „Dokument má povahu archiválie podle zákona o archivnictví a spisové službě. O žádosti na prohlášení archiválie, archivní sbírky, archivního fondu nebo jejich ucelené části za archivní kulturní památku rozhoduje ministerstvo vnitra,“ řekla Iva Awwadová.

Jde o důležitý dokument pro posouzení spravedlnosti tehdejšího práva

Podle dostupných informací by dokument mohl pocházet ze stejného zdroje, jako byly listiny vážící se k založení Karlovy univerzity, které škola získala loni. Zaplatila za ně blíže neurčenou částku v řádech milionů korun.

Význam nalezeného dokumentu je podle Uhlíře zcela zásadní pro posouzení, zda bohatá právní argumentace své doby byla v souladu s tehdejším právním řádem, či nikoli. Tedy zda odebrání doktorátu kanonického práva současníkovi Jana Husa Janovi z Jesenice a vyhlášení ztížené kletby nad ním bylo skutečně výsledkem spravedlivého právního posouzení, nebo spíše politickým aktem doby.

V dokumentu datovaném 1. června 1414 veřejný notář Petr Reindel, klerik pasovské diecéze, notářsky zachycuje rozhodnutí zvláštního auditora Petra Nardi ve věci žaloby Michala z Německého Brodu proti Janovi z Jesenice, v němž odnímá Janovi z Jesenice doktorát kanonického práva získaný v Bologni a vyhlašuje nad ním ztíženou klatbu.

Tento notářský instrument měl podle Uhlíře v ruce s největší pravděpodobností pouze český historik a politik Václav Vladivoj Tomek (1818 až 1905).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz