Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barcelona chystá na letošní léto novinku. Psi budou mít vlastní pláž

Magazín

  9:10
BARCELONA - Španělské město Barcelona, které navštíví každoročně miliony turistů, chystá pro letošní letní sezónu novinku. Od června by tato katalánská metropole ráda otevřela pláž pro psy. Obyvatelé místní čtvrti ale proti projektu za 60 000 eur (asi 1,6 milionu korun) protestují. Informoval o tom list La Vanguardia.

Ilustrační foto: Pes na pláži. foto: Shutterstock

„Nejsme proti psům, ale proti tomu, co chtějí udělat,“ stěžují si obyvatelé barcelonské čtvrti Diagonal Mar, kde má být psí pláž vybudována. Argumentují tím, že prostor znečistí vodu a písek velmi oblíbené pláže Llevant, v jejíž části se má psí areál o rozloze 1200 metrů čtverečních nacházet.

Rezidentům se též nelíbí, že o iniciativě nebyli předem informováni. Podle nich by navíc měla mít radnice jiné priority, například výstavbu speciální rampy pro vozíčkáře či vyasfaltování prostoru u pláže, který se používá jako parkoviště.

Byli prehistoričtí psi z ruské tundry domestikovaní? Vědci hledají důkazy

Milovníci zvířat projekt obhajují s tím, že ve městě je místo pro všechny. Vyhlásili také petiční akci, k níž se již na internetu přihlásilo na 32 000 lidí. Pláž pro psy je podle nich důležitá i proto, že na ostatní pláže ve městě psi nesmějí. Podle nich se majitelé psů zavážou, že pláž pro své zvířecí miláčky budou udržovat v čistotě.

Pláž pro psy v Barceloně by měla fungovat od června do poslední neděle v září, když končí sezóna. Projekt by měl stát 60.000 eur (asi 1,6 milionu korun) jako počáteční investice, dalších 28.000 eur (asi 750 000 korun) bude stát každý rok údržba.

V Barceloně, která je s 1,6 milionu obyvatel druhým největším městem Španělska, žije asi 70 000 psů.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...