Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bavorský kostel z ledu trápí teplo, asi nevydrží

Magazín

  7:00
Unikátní kostel ze sněhu a ledu v bavorském Mitterfirmiansreutu nedaleko českých hranic prohrává boj s teplým počasím. Už krátce po svém otevření začal roztávat a jeho tvůrci se obávají, že nevydrží ani do jara.

Sněhový kostel je 26 metrů dlouhý a 11 metrů široký. Má i 19 metrů vysokou věž. foto: ČTK

"Kostel už taje. Měl původně stát alespoň do března, ale klimatická změna ho nejspíš zničí dřív," posteskl si v časopise Der Spiegel ledový sochař Manfred Kern, který se na stavbě 26 metrů dlouhého a 11 metrů širokého svatostánku s 19 metrů vysokou věží podílel.

Už ji komplikovala netradičně teplá zima, kvůli níž nebyl kostel zprovozněn v polovině prosince, jak autoři původně plánovali, ale až po Vánocích. Před týdnem pak musel být kvůli příliš vysoké teplotě krátkodobě preventivně uzavřen.

Sněhový kostel v Mitterfirmiansreutu.

"Nehrozilo žádné nebezpečí zřícení," ujistila mluvčí spolku, který nechal futuristicky vyhlížející ledový chrám postavit. Důvodem tohoto kroku podle ní byl růst teploty uvnitř stavby, který mělo pravděpodobně na svědomí působení tělesné teploty velkého počtu návštěvníků. Nevyloučila, že v podobných případech zůstanou dveře kostela zavřeny i v budoucnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho vybudováním si lyžařské středisko na německé straně Šumavy připomíná první sněhový svatostánek ve vesnici před sto lety. V zimě roku 1911 zde totiž napadlo tolik sněhu, že se lidé z horské vísky nemohli dostat do kostela v nedalekém Mauthu. Postavili si proto vlastní z materiálu, kterého bylo tehdy všude dostatek: ze sněhu. Po vzoru katedrály v Pasově vytvořili 14 metrů dlouhý, sedm metrů široký a téměř čtyři metry vysoký dóm se dvěma věžemi, jehož fotografie se tenkrát dostaly i do amerických časopisů.

Ve sněhovém kostele v Mitterfirmiansreutu se měly jednou týdně sloužit bohoslužby.

Jeho následovník vyrostl z 380 ledových kvádrů, který každý váží 90 kilogramů. Uvnitř je prostor pro 190 stojících návštěvníků, kterým nabízí nejen pohled na netradiční ledovou architekturu, ale i kulturní akce a bohoslužby. Ta o nadcházející neděli bude výjimečně také v češtině, neboť tento den bude věnován sousedům. Chystají se rovněž přehlídky českého řemeslného umění, české speciality a prohlídky v češtině.

Za první týden navštívilo jediný sněhový kostel v Německu podle údajů provozovatelů zhruba 8000 lidí. Jak dlouho budou mít možnost další, zůstává otevřené. Jeho předchůdce vydržel do května. Ten současný má zatím program naplánovaný do začátku února.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat