6. června 2014 6:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bez chlóru a chemie. V Radotíně otevřou nové přírodní koupaliště

Na konci června se Pražané konečně dočkají otevření přírodního biotopu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na konci června se Pražané konečně dočkají otevření přírodního biotopu v... | foto: Facebook

Na konci června se Pražané konečně dočkají otevření přírodního biotopu v Radotíně. Na místě bývalé čistírny odpadních vod vznikne přírodní koupaliště.

"Bazén bez chemie" funguje tak, že je zachovaná biologická rovnováha ve vodě. Hlavním principem, na kterém biotop funguje je biologické udržovaní čisté vody, nepoužívá se chlor ani jiné chemické látky. Voda se "samočistí" pomocí vodních rostlin a přírodních ekosystémů.

Biotop

Přírodní biotop má daný poměr regenerační zóny, takzvané čisté vodní plochy, a mělké vody, která je osazena bahenními a vodními rostlinami. Takto uměle vytvořený biotop má samočisticí efekt.

Plavecký biotop tvoří část pro plavce a neplavce, při čemž plaveckou část tvoří několik různě hlubokých lagun s vodními rostlinami. Část vyhrazená pro neplavce je hluboká kolem jednoho metru a na dně vysypaná oblázky.

V současné době se dokončují přípravy na otevření radotínského biotopu. Hlavní vstup bude mít bezbariérový přístup. Celý areál je zatravněný a ohraničený je dřevěným plotem. "Na biotopu finišují práce k jeho otevření. Připravuje se dřevěný obklad zázemí, instalují se plochy ramp, v zázemí bylo nainstalováno schodiště, pokračuje instalace plotových dílců," uvedli zástupci městské části na svých facebookových stránkách.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz