Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez chlóru a chemie. V Radotíně otevřou nové přírodní koupaliště

Magazín

  6:42
Na konci června se Pražané konečně dočkají otevření přírodního biotopu v Radotíně. Na místě bývalé čistírny odpadních vod vznikne přírodní koupaliště.

Na konci června se Pražané konečně dočkají otevření přírodního biotopu v Radotíně. foto: Facebook

"Bazén bez chemie" funguje tak, že je zachovaná biologická rovnováha ve vodě. Hlavním principem, na kterém biotop funguje je biologické udržovaní čisté vody, nepoužívá se chlor ani jiné chemické látky. Voda se "samočistí" pomocí vodních rostlin a přírodních ekosystémů.

Biotop

Přírodní biotop má daný poměr regenerační zóny, takzvané čisté vodní plochy, a mělké vody, která je osazena bahenními a vodními rostlinami. Takto uměle vytvořený biotop má samočisticí efekt.

Plavecký biotop tvoří část pro plavce a neplavce, při čemž plaveckou část tvoří několik různě hlubokých lagun s vodními rostlinami. Část vyhrazená pro neplavce je hluboká kolem jednoho metru a na dně vysypaná oblázky.

V současné době se dokončují přípravy na otevření radotínského biotopu. Hlavní vstup bude mít bezbariérový přístup. Celý areál je zatravněný a ohraničený je dřevěným plotem. "Na biotopu finišují práce k jeho otevření. Připravuje se dřevěný obklad zázemí, instalují se plochy ramp, v zázemí bylo nainstalováno schodiště, pokračuje instalace plotových dílců," uvedli zástupci městské části na svých facebookových stránkách.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat