Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

LN: Na koupalištích číhají bradavice i pohlavní choroby

Zdraví

  8:51
Letní měsíce lákají k osvěžení v bazénu či na koupališti. Vodní radovánky s sebou ale nesou i riziko různých kožních problémů od bradavic a plísní až po některé pohlavní choroby. Lékaři radí, jak jim předejít.

Koupaliště foto: Lidové noviny

Častěji lidé do ordinací kožních lékařů přicházejí s bradavicemi a plísněmi nohou. Souvisí to s množstvím návštěv bazénů a koupališť i vyšší venkovní teplotou a pocením. Mykotickým neboli plísňovým onemocněním totiž svědčí právě vlhko a teplo. Kromě toho navštěvujeme společná lázeňská zařízení, kde se lze snadněji virovými bradavicemi nakazit.

Ne na každého se nutně s příchodem léta plísně a bradavice vrhnou, někdo je k nákaze náchylnější, podobně jako třeba u chřipky. „Infekční choroby na nohou postihnou snadněji osoby se zvýšenou potivostí, to platí i pro plísňové choroby v podpaží nebo v kožních záhybech, kde navíc hraje svou roli i obezita. Také pacienti s cukrovkou trpí těmito chorobami častěji,“ říká profesor Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Jakákoli trhlinka či prasklinka především na chodidlech nebo dlaních je vstupní branou pro bradavice nebo plísně. U plísní jsou další vstupní branou především třísla a podpaží, kde dochází zapocením a třením k zeslabení a poškození pokožky,“ vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

„Po návštěvě bazénu je vhodné preventivně ošetřit chodidla některým z volně prodejných dezinfekčních prostředků. Vhodné doporučí v lékárně,“ dodává Kravciv.

Předcházet kožním problémům tak lze důslednou prevencí oděrek a prasklin kůže, hlavně na chodidlech. Nejjednodušším receptem je nechodit v okolí bazénů naboso a pořídit si třeba plážové žabky. To se týká i společných sprch, nejen na koupalištích, ale třeba i ve fitness centrech. Po koupání je nutné se důkladně osprchovat, na chodila lze použít i antibakteriální mýdlo, a osušit zejména prostory mezi prsty.

V bazénu se lze rovněž nakazit trichomonádami nebo chlamydiemi. Jen málo druhů této pohlavní choroby se přenáší sexuálním stykem, ty ostatní je možné chytit třeba právě v bazénové vodě. Jedinou prevencí je opět důsledná hygiena

V příloze Medicína a věda dále najdete:

  • Jak se chránit před bradavicemi a mykózami?
  • Jaké jsou možnosti léčby?
  • Jak předcházet letním nemocem intimních partií
  • Existuje zdravé opalování?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!