11. listopadu 2011 15:20, aktualizováno  17:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bikira své mládě nepřijala, je zpět v inkubátoru

Gorilí mládě se přisálo, ale Bikira nejevila zájem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí mládě se přisálo, ale Bikira nejevila zájem | foto: ČTK

PRAHA Gorilí samice Bikira své dvoudenní mládě ani dnes nepřijala. Chovatelé udělali dva pokusy o návrat mláděte k matce, ani jeden nebyl úspěšný, uvedla v tiskové zprávě pražská zoologická zahrada.

Mládě je v pořádku. V nejbližších dnech bude převezeno do zařízení, v kterém je skupina goril vhodná pro jeho pozdější přijetí. "Podstoupili jsme značné riziko ve snaze navrátit mládě k matce a umožnit mu přirozený vývoj. Bikira však o něj nejevila zájem a nakonec můžeme být rádi, že pokusy o návrat k matce přestálo bez úhony," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mládě, které bylo v minulých dnech v inkubátoru, už je podle zoo schopno udržovat svou tělesnou teplotu lépe než po narození. Proto se chovatelé pokoušeli o návrat k samici.

Mládě bylo nejprve umístěno v jedné z ložnic, kam byla vzápětí vpuštěna Bikira. "Bikira k němu přišla a očichala ho. Za celou dobu se ho dotkla jen jednou - vytrhla mu chlupy z hlavy, očichala je a zase odešla. Neměla o něj zájem," uvedla chovatelka Iveta Beličáková. Při druhém pokusu využila zoo minulých zkušeností i doporučení zahraničních expertů. Bikira byla uspána a mládě jí bylo přiloženo k prsu. "Bikira koukla, co to tam má, a chytla ho tak hezky za hlavičku. Vypadalo to nadějně. Pak se Bikira zvedla, vzala si mládě do náruče a očichala ho - jenže pak ho zase položila a začala chodit po ložnici," dodala Beličáková.

Gorilí mládě v inkubátoru


Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

Gorily v pražské ZOO

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Lidovky.cz, ČTK