Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gorilí mládě zůstane zatím v inkubátoru

Gorilí mládě, které se narodilo v pražské zoo samici Bikiře, zůstane zatím v inkubátoru  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí mládě, které se narodilo v pražské zoo samici Bikiře, zůstane zatím v inkubátoru | foto: Reuters

PRAHA Gorilí mládě, které se v úterý večer narodilo v pražské zoo samici Bikiře, zůstalo přes noc v inkubátoru a bude tam i nadále. Podle ředitele zahrady Miroslava Bobka má potíže s udržováním tělesné teploty. Matka prvorodička je v úterý odložila.

Chovatelé uvažovali o tom, že se v noci pokusí mládě samici vrátit, nakonec od toho upustili. Mládě bylo převezeno na specializované veterinární pracoviště.

VÍCE O NOVÉM PŘÍRŮSTKU:

"Teď je z něj pacient, je možné, že je nedonošené," řekl Bobek. Když se je pokusí chovatelé vytáhnout z tepla, začne rychle prochládat. Mládě nyní podle Bobka začne dostávat mléko.

Půjde do školky?

Zahrada situaci konzultuje s chovateli v Evropě, kteří se dostali do podobné situace. Je jich zhruba sedm. S přibývajícími hodinami od porodu klesá šance na znovupřijetí mláděte matkou. Zahrada proto už uvažuje o tom, jak bude dál postupovat, až se z pacienta stane normální mládě. Kde a kdo se o něj bude případně starat.

"Nejhorší by byl model Káma," připomenul Bobek osud v Praze narozeného orangutana, o něhož se v 70. letech chovatelé starali doma. Zvíře se pak začalo cítit lépe v lidské společnosti než u vlastního druhu. Podle Bobka existuje například "školka" pro mláďata s podobným osudem, kde jsou gorilky alespoň ve společnosti vrstevníků. V případě, že by nebyla jiná možnost integrace, připouští Bobek, že by mládě mohla zahrada poslat mimo Česko. Gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky, všechny porodila samice Kijivu. Problémy s porodem Bikiry chovatelé očekávali, protože samice byla odchována lidmi.

Podle bývalého chovatele Marka Ždánského je zvláštní, že o mládě v úterý večer neprojevily vedle matky zájem ani další gorily. To by podle něho mohlo znamenat, že gorilka není v pořádku. Připomněl, že když před čtyřmi lety samice Kamba komplikovaně rodila a na svět přišlo mládě mrtvé, všichni ostatní členové skupiny se o porod i jeho aktéry zajímali. Chování skupiny si všiml i Bobek. Domnívá se, že už tehdy mělo mládě problémy s udržením teploty, na což ostatní gorily reagovaly. Možností, jak se o malou gorilu starat dál, je podle Ždánského víc. Jednou z nich je i to, že by se u ní střídali chovatelé v pavilonu, kde by byla oddělena od ostatních, ale současně s nimi v kontaktu. Do skupiny se podle něho bude moct případně jednou vrátit, ale ostatní k ní budou zřejmě přistupovat jako k cizímu.

Bikira stále nejeví zájem

Chovatelé v úterý situaci po porodu sledovali, aby mládě neprochladlo, vháněli do pavilonu teplý vzduch. Chtěli tak dát samici čas, aby se ho ujala. Bikira však o potomka nejevila zájem, a když nastala hodina, kdy se gorily ukládají ke spánku, bylo jí mládě odebráno a umístěno do inkubátoru.

Březí samice Bikira z pražské ZOO

Březí samice Bikira z pražské ZOO

Inkubátor měla zoologická zahrada půjčený už k očekávanému porodu Kamby. O pomoci při porodu tehdy zoo jednala s Ústavem pro matku a dítě v Podolí. Zadarmo porodníci tehdy zoologické zahradě slíbili rovnou šest inkubátorů.

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. V listopadu 1995 byla zařazena do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později se přestěhovala do Belfastu, odkud v minulém roce přišla do Prahy. Otcem je samec Richard, který se narodil na den přesně před dvaceti lety. Jeho narozeniny slavila zahrada v neděli.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...