Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tano nahradil Knuta. V Německu je hvězdou

Magazín

  16:20
Gorilí sameček Tano, který se přestěhoval z pražské zoo do německého Stuttgartu, se začíná pomalu stávat mediální hvězdou tamní zoologické zahrady. Návštěvníkům se ještě ukázat nemůže, ale na internetových stránkách nového domova už má svůj videodeník.

Ošetřovatelé se matku několikrát pokoušeli přimět, aby Tana vzala zpátky, ale nepodařilo se. foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Televizní stanice RTL se o něm vyjádřila jako o novém Knutovi a připomněla tak světoznámého ledního medvěda z Berlína.

Novinky z gorilího pokojíčku, tak se jmenuje blog na webu stuttgartské zoo Wilhelma, v němž Tanovy ošetřovatelky popisují přivykání jejich svěřence na život ve speciální stanici pro odložená gorilí mláďata. Do té se dvoutýdenní sameček dostal poté, co ho po narození v Praze nepřijala jeho biologická máma Bikira.

Krátká videa z gorilího pokojíčku

Zápisky v internetovém deníku vždy doplňuje krátký klip bdícího nebo spícího Tana. "Filmovat ho mohou výlučně jen obě ošetřovatelky, neboť kromě nich a našeho veterináře do Tanovy blízkosti nikdo nesmí, abychom ho chránili před našimi chorobami a před stresem," vysvětlila listu Stuttgarter Nachrichten mluvčí zoo Karin Herczogová.

Odmítla však, že by z něj stuttgartská zahrada chtěla takto udělat novou zvířecí hvězdu, jakou se pro Němce stal lední medvěd Knut v berlínské zoo nebo šilhavá vačice Heidi v Lipsku. Oba jsou už mrtví, a tak je trůn pro nejpopulárnějšího obyvatele německých zoologických zahrad momentálně volný.

Nechceme z Tana mediální hvězdu

"Těmito deníkovými zápisky chceme informovat fanoušky a média. Ačkoli ho sami považujeme za sladkého, nechceme z Tana dělat novou hvězdu. Měl by zůstat gorilou a moct co možná normálně vyrůstat," uvedla Herczogová. Otázkou je, zda se to stuttgartské zoo podaří. O jeho příjezdu do Stuttgartu informovalo mnoho novin, včetně nejčtenějšího bulvárního Bildu.

Tento týden se reportáž o Tanovi objevila také v polední relaci stanice RTL, která ho označila za Knuta v hnědém provedení a novou vycházející hvězdu. "Má velký potenciál. Malý Tano by mohl být velmi dobrým nástupcem Knuta, což s sebou logicky přinese mnoho publicity," konstatoval v pořadu německý mediální expert.

Lední medvěd Knut krátce po narození

Šilhající vačice Heidi

Nahrávat by tomu mohl nejen roztomilý zjev malého lidoopa, ale i jeho životní osud, kterým jakoby kopíroval ten Knutův. Lední medvěd se narodil před pěti lety v berlínské zoo a také jeho matka ho po porodu odmítla.

Staral se proto o něj ošetřovatel Thomas Dörflein. Z malého medvídka se záhy stal miláček národa, který plnil titulní stránky časopisů, vznikaly o něm seriály a jako plyšovou hračku ho muselo mít doma snad každé německé dítě.

Tato knutománie opadla poté, co vyrostl, přesto stále patřil k hlavním tahákům zoo v hlavním městě. Knutův výběh údajně za jeho života navštívilo 11 milionů lidí. Zemřel letos v březnu na následky infekce mozku. Příští rok má v berlínské zoo vyrůst bronzová socha, která ho bude připomínat.

Moja odletí do Španělska v úterý

Populární gorila Zoo Praha Moja odletí do Španělska v úterý speciálem ČSA. Část nákladů uhradí město. Let bude trvat zhruba čtyři hodiny a šestiletá gorila se na něj připravuje už nyní. "Je sledovaná, aby byla v klidu," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Není podle něj jisté, zda se s ní budou Pražané moc rozloučit ještě o víkendových dnech. Znehybnění a lékařská kontrola ji čeká v úterý ráno před cestou. Hlavní město Praha uhradí náklady spojené s přepravou Moji do španělské zoologické zahrady ve výši 491 tisíc korun, zbývající třetinu nákladů zaplatí zahrada z vlastního rozpočtu.

Autor: