7. prosince 2011 16:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tano je skutečně samec, potvrdily testy DNA

Gorilí sameček Tano. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí sameček Tano. | foto: Wilhelma / B. Jarczewski

Gorilí mládě Tano je zcela jistě sameček. Pohlaví zjistili čeští vědci pomocí DNA z jeho chlupu.

Na rozdíl od odběrů u Moji bylo pohlaví u Tana ověřeno z DNA v chlupu. Díky tomu, že bylo mládě umístěno do inkubátoru, bylo získání vzorků, a tím i určení pohlaví, méně komplikované.

"Pro analýzu určení pohlaví jsme potřebovali nekontaminovaný vzorek buňky zkoumaného jedince, ve kterém je DNA," řekla ředitelka výzkumu ze společnosti Genomac Lucie Benešová.

ČTĚTE TAKÉ:


Vzorkem podle ní mohou být sliny, trus, moč nebo chlupy, tak jak tomu bylo u Tana. "Je zapotřebí, aby součástí chlupu byl i kořínek, který obsahuje živé organismy. Specifický úsek DNA pak pomocí enzymu namnožíme a pomocí speciálních přístrojů vyhodnotíme," dodala Benešová. Podle výsledků testování je Tano se 100% jistotou samec.

Přiložení mláděte k matce. Tano se přisál, ale Bikira o něj bohužel nejevila zájem.

Přiložení mláděte k matce. Tano se přisál, ale Bikira o něj bohužel nejevila zájem.

U goril chovaných v zajetí je nutné zjistit pohlaví mláďat, aby jim v budoucnosti mohly být zajištěny adekvátní životní podmínky s vyhlídkou množení. Matce však nelze mládě odebrat a dotknout se ho. Určit pohlaví jen podle vnějších genitálií je také prakticky nemožné, protože samičky disponují značně velkým klitorisem a samci nemají zřetelně vytvořená varlata mimo břišní dutinu.

V úvahu pak jako jediná, bezpečná a vědecky přesná metoda připadá rozbor DNA. Pro přesnou analýzu je důležité, aby vzorky nebyly kontaminované například jinými gorilami.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz