Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Tano je skutečně samec, potvrdily testy DNA

Magazín

  16:30
Gorilí mládě Tano je zcela jistě sameček. Pohlaví zjistili čeští vědci pomocí DNA z jeho chlupu.

Gorilí sameček Tano. foto: Wilhelma / B. Jarczewski

Na rozdíl od odběrů u Moji bylo pohlaví u Tana ověřeno z DNA v chlupu. Díky tomu, že bylo mládě umístěno do inkubátoru, bylo získání vzorků, a tím i určení pohlaví, méně komplikované.

"Pro analýzu určení pohlaví jsme potřebovali nekontaminovaný vzorek buňky zkoumaného jedince, ve kterém je DNA," řekla ředitelka výzkumu ze společnosti Genomac Lucie Benešová.

ČTĚTE TAKÉ:

Vzorkem podle ní mohou být sliny, trus, moč nebo chlupy, tak jak tomu bylo u Tana. "Je zapotřebí, aby součástí chlupu byl i kořínek, který obsahuje živé organismy. Specifický úsek DNA pak pomocí enzymu namnožíme a pomocí speciálních přístrojů vyhodnotíme," dodala Benešová. Podle výsledků testování je Tano se 100% jistotou samec.

Přiložení mláděte k matce. Tano se přisál, ale Bikira o něj bohužel nejevila zájem.

U goril chovaných v zajetí je nutné zjistit pohlaví mláďat, aby jim v budoucnosti mohly být zajištěny adekvátní životní podmínky s vyhlídkou množení. Matce však nelze mládě odebrat a dotknout se ho. Určit pohlaví jen podle vnějších genitálií je také prakticky nemožné, protože samičky disponují značně velkým klitorisem a samci nemají zřetelně vytvořená varlata mimo břišní dutinu.

V úvahu pak jako jediná, bezpečná a vědecky přesná metoda připadá rozbor DNA. Pro přesnou analýzu je důležité, aby vzorky nebyly kontaminované například jinými gorilami.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!