Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moja okukuje novou rodinu, samci se líbí

Magazín

  9:47aktualizováno  13:20
Gorilí samice Moja zvládla svou premiérovou noc ve španělském parku Cabárceno bez problémů. Se svou novou gorilí rodinou zatím navazuje kontakt přes sklo. Zájem je z obou stran. Postupně by ji měli ošetřovatelé pustit za ostatními gorilami do jejich výběhu.

Moja se seznamuje s novou rodinou ve Španělsku. Samci Nickymu evidentně padla do oka. foto: Khalil Baalbaki

"Moja vyšla z bedny klidně a v novém prostoru se chovala až překvapivě sebejistě. Dokonce začala i šplhat po lanech," řekl chovatel Martin Vojáček, který gorilu na cestě doprovází.

Moja je nyní umístěna v takzvané přepouštěcí místnosti, z níž na ostatní gorily vidí přes sklo. Pod ním je ale ještě mříž, která umožňuje bližší kontakt. Gorily se přes ní mohou očichat, dotýkat se nebo si podávat například větvičky.

Moja v prvních minutách v novém domově.

"Zatím to Moja zvládla, nechová se ani jako provokatérka. Zhruba od půl osmé je u ní její ošetřovatel," řekla mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová. 

V nejbližších dnech opustí Moja karanténní ložnici a seznámí se s vnitřní expozicí pavilonu goril. Následně dojde na osobní setkání se samcem Nikym a samicemi Nadiou a Chelewou.

Na obou stranách panují jisté sympatie, přesto ale zatím nelze s určitostí tvrdit, jak gorily zareagují, až bude Moja vpuštěna do jejich výběhu.

Oslaví Moja narozeniny s novým partnerem?

Gorila za 14 dní oslaví sedmé narozeniny. Do Španělska odcestovala za geneticky vhodným partnerem. Tím má být pětadvacetiletý samec Nicky, který o Moju od prvních chvil jeví zájem. Podle ošetřovatelů to ovšem není zárukou, že se jí povede s Nickym zabřeznout. Moja není nezkušená, kvůli otci Richardovi už brala antikoncepci. K nové skupině by se měla plnohodnotně připojit zhruba do týdne, až budou známy výsledky veterinárních testů.

Bednu s gorilou Mojou nakládají do speciálního letadla.

Transport gorily, která se od svého narození stala největší celebritou pražské zoo, se neobešel bez komplikací. Moja totiž nemohla ani po několika injekcích kvůli nervozitě usnout. Nakonec se to ale podařilo. Samotná cesta speciálem ČSA byla bez potíží, z přepravní bedny vyskočila Moja ve svém novém domově během vteřiny. "Za zvládnutí náročné cesty dostala od ošetřovatelů za odměnu její oblíbené hrozny, které hned snědla," podotkla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Park Cabárceno leží na severu Španělska a vznikl asi před 20 lety. Moje zoologickou zahradu v Cabárcenu jako nový domov vybral koordinátor evropského záchovného programu pro chov goril nížinných. V současné době žije v parku skupina tří goril. Podle chovatelů je park velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu.

Park se rozkládá zhruba na 750 hektarech, rozloha pražské zoo je pro srovnání asi 60 hektarů. Zvířata v Cabárcenu mají velkou volnost. Park křižuje asi 20 kilometrů cest, stal se jedním z nejnavštěvovanějších míst severního Španělska. Kromě zvířat v něm návštěvníci uvidí i mnoho druhů vzácných rostlin.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat