Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gorila Bikira porodila. K mláděti se však nemá

Magazín

  17:52aktualizováno  22:18
PRAHA - Samice gorily nížinné Bikira dnes vpodvečer v pražské zoo porodila své první mládě. O gorilí miminko se ale nestará a odložila ho. Chovatelé ho proto museli nakonec dát do inkubátoru.

Březí samice Bikira z pražské ZOO foto: ČTK

"Situace se velmi zkomplikovala tím, že Bikira své mládě odložila," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Chovatelé podle něj potíže očekávali, protože samice byla odchována lidmi. "Nemá zkušenost, kterou by zažila na vlastní kůži," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Chovatelé situaci po porodu sledovali, aby mládě neprochladlo, vháněli do pavilonu teplý vzduch, a chtěli tak dát samici čas se ho ujmout. Ta však o potomka nejevila zájem, a když nastala hodina, kdy se gorily ukládají ke spánku, bylo mládě odebráno a umístěno do inkubátoru.

V pražské zoo dosud potomky odchovala pouze samice Kijivu, která porodila již tři mláďata. První z nich, Moja, se stala celebritou. Mládě další samice Kamby uhynulo před čtyřmi lety při porodu.

ON-LINE

Mládě můžete sledovat v přímém přenosu ZDE

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. V listopadu 1995 byla zařazena do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později se přestěhovala do Belfastu, odkud v minulém roce přišla do Prahy.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

Gorilí celebrita

Gorila Moja

Moja se narodila 13. prosince 2004. Stala se postupně stala jednou z největších českých celebrit, proslavila ji například reality show Odhalení. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie. Dlouho nebylo známo její pohlaví, s jistotou ho určil až rozbor DNA, který provedla specializovaná laboratoř v lednu 2006. Jméno Moja znamená ve svahilštině "první".

V Česku se gorily chovají od 60. let. Prvním zdejším mládětem se však stala až Moja, která loni v prosinci oslavila šesté narozeniny. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie.

Autoři: ,

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...