Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj v Českém ráji: jako munice posloužily tuny rajčat

Magazín

  18:12
KARLOVICE - Ve Šťastné zemi v Českém ráji se po roce opět bojovalo, jako munice posloužily tuny rajčat. Na rozdíl od loňského roku, kdy museli organizátoři kvůli dešti rajčatovou bitvu posunout na neděli, jim dnes počasí přálo. Zápasy v kečupu, rajčatová bitva a spousta dalších soutěží a her přilákaly do areálu stovky lidí, hlavně rodiny s dětmi, pro které je oblíbený park určen především.
Rajčata (ilustrační foto)

Rajčata (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Letos poprvé dostaly i děti možnost vyzkoušet si rajčatovou bitvu. Přímo do bojů se sice z bezpečnostních důvodů zapojit nemohly, organizátoři jim ale umožnili zaházet si rajčaty na pohyblivý cíl. Jako terč jim posloužili dobrovolníci, kteří se před zásahy chránili štíty. "Všiml jsem si loni, že je dětem líto, že se do bitvy nemohly zapojit, a tak jsme pro ně připravili alespoň tohle," řekl programový manažer areálu Erik Černý.

Děti si to opravdu užívaly. "Je to paráda, už jsem se párkrát trefil," jásal malý Petřík, který v nedalekých Sedmihorkách tráví s rodiči dovolenou. Házení rajčat ale nebylo jedinou atrakcí. Doslova v obležení byla obrovská pirátská loď ze slámy, rušno bylo i v bludišti, na oblíbených trampolínách, obležené byly i četné houpačky, hopsadla a prolézačky. Rodiče často museli děti dlouho přemlouvat, aby si alespoň na chvilku v parném dni odpočinuly a šly se napít.

Šťastná země leží nedaleko Turnova a pro návštěvníky je otevřena od dubna do října a loni ji navštívilo kolem 60.000 lidí. Ani letošní sezona nebude podle Černého špatná. "V červenci nám počasí moc nepřálo a některé víkendové programy jsme kvůli dešti museli přesunout, teď v srpnu je to podstatně lepší," poznamenal. Program je do konce prázdnin připraven na každý víkend, v září se pak ještě uskuteční oblíbené České švestkobraní a Bramborák, který letošní sezonu ukončí.

V areálu, který vznikl před šesti lety, je asi stovka dětských atrakcí - mimo jiné vzduchové velkoplošné trampolíny, trpasličí vesnička, dřevěné domky pro dětské hry, prolézačky, houpačky nebo písková rýžoviště s pravými českými granáty. Na vysoké hromadě navážky vyrostla rozhledna, která nabízí pohled na některé dominanty dosud skryté za stromy - třeba na Kozákov.

Liberecký kraj letos na akce přispěl 1,3 milionu korun.

Autor: