Hudebníci dosud v Irsku nemuseli platit daně z příjmů souvisejících s pronájmem svých autorských práv, jenže to se od 1. ledna příštího roku změní. Ministr financí Brian Cowen rozhodl, že danění napříště podlehnou příjmy z autorských práv od 250 tisíc eur ročně.
Společnost U2 Ltd., jejíž loňské příjmy odhadl časopis Forbes na 110 milionů dolarů, by tak musela od příštího roku odvést do státní pokladny 12,5 procenta ze zisku. A kdyby příjmy z tantiém platili muzikanti jako fyzické osoby, zaplatili by na daních 42,5 procenta z příjmů.
Skupina U2 proto 1. června přesunula sídlo své firmy do Nizozemska, kde odvede na daních jen pět procent.
omáhá jim při tom nizozemský finanční poradce Jan Favie, který se stal jedním z členů představenstva správcovské firmy. Stejnou pozici mimochodem zastává i ve společnostech, které si v této zemi za podobným účelem založili členové skupiny Rolling Stones.
Bono Vox mlčí Pobouření v Irsku nevyvolal ani tak sam o t n ý fakt, že se rockeři z U2 snaží minimalizovat odvody do státní kasy jako spíše to, že Bono Vox zároveň vyzývá irskou vládu, aby zvýšila finanční pomoc obyvatelstvu Afriky.
Loni při koncertu na největším dublinském stadionu Croke Park zpěvák veřejně vyzval irského premiéra Bertieho Aherna, aby zvýšil objem humanitární pomoci ze současných 0,5 procenta hrubého domácího produktu na 0,7 procenta. Publikum tehdy na ministerského předsedu bučelo.
Nyní se stal naopak terčem samotný kritik Bono, vlastním jménem Paul Hewson. Pustil se do něj například známý televizní komik Graham Norton, který zpěváka poslal „do pekel“. Ke kritikům se přidala také stínová ministryně financí za Labour party Joan Burtonová.
„Jelikož jsem slyšela Bona mluvit o tom, jak je nutné, aby vláda dala více peněz na charitu, jsem velmi překvapená, že U2 nechtějí spolu s dalšími irskými daňovými poplatníky přispívat podle pravidel fair play do společné pokladny,“ prohlásila Burtonová.
Bono na otázky týkající se odvodu daní odmítá odpovídat. Naposledy ignoroval například otázky, které mu s dostatečným předstihem zaslala agentura Bloomberg. Počátkem října se k věci vyjádřil jen kytarista David Evans, známý pod přezdívkou The Edge. „Snažíme se optimalizovat naše daně. Kdo se o to nesnaží?“ řekl rádiu Newstalk. Společnost Principle Management, která řídí chod skupiny U2, argumentuje tím, že příjmy U2 pocházejí z devadesáti procent z ciziny, takže je logické, že daně odvádějí také v zahraničí.
Bono utekl z Irska před daněmi
PRAHA -
Irský rockový altruista Bono Vox (46) ve své rodné zemi získává pověst pokrytce. Vysloužil si ji svým rozhodnutím přesunout firmu spravující autorská práva skupiny U2 do Nizozemska, aby se tak vyhnul nově zavedené dani z tantiém.