Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Britské lékaře pobouřila loterie na plastickou operaci

Magazín

  16:11
Londýn - Britští plastičtí chirurgové vydali oficiální protest proti loterii, v níž britská firma Europa International slibuje vítězi zaplatit plastickou operaci v Praze.
Operace-ilustrační foto.

Operace-ilustrační foto. foto: Reprofoto

"Nemá to nic společného s místem operace, protestovali bychom úplně stejně, kdyby šlo o Británii," řekla mluvčí Britské asociace estetických plastických chirurgů (BAAPS) Tingy Simoesová. "Jde nám o to, že žádný lékařský zákrok by neměl být předmětem loterie."

Toto stanovisko v telefonickém rozhovoru z Prahy odmítl zakladatel firmy Europa International John Babbage. "Lidé jsou každý den ponoukáni k operacím na stránkách tisku a magazínů elegantními fotkami žen, které zlepšily svůj vzhled plastickou operací, nebo články o tom, jak si ta či ona celebrita nechala vylepšit prsa," řek. Britské kliniky mají například věrnostní karty nebo dárkové kupony na plastické operace.

Loterie je podle něj pouze nový způsob marketingu a k vítězi se bude přistupovat stejně jako ke každému jinému pacientovi. "Představa, že ho nebo ji naložíme do letadla a podstoupí anestezii pár hodin po příletu, aniž by ji vyšetřil lékař, je
zcela nemyslná," zdůraznil.

"Jsem tímto novým programem zděšen, ale nikoli překvapen," řekl prezident BAAPS Douglas McGeorge. Bývalý prezident BAAPS Adam Searle řekl, že považuje za nepřijatelné, aby jakýkoli lékař schválil tyto marketingové triky. "Plastická operace může mít na pravou osobu pozitivní dopad za správných okolností," řekl, ale zdůraznil, že se pro ni lidé nemají rozhodovat zbrkle.

Zbrklost ale není termín, který by přijal Babbage. "Vítěz loterie bude mít stejné zacházení jako všichni naši pacienti," řekl a zdůraznil, že cesty Britů za plastickými operacemi do Prahy jeho firma pořádá už 11 let a za celou dobu neměli její pacienti jediný vážný problém. Lidé, kteří se do loterie přihlásili, vyplní zdravotní dotazník, který posoudí lékaři v Praze. Vítěz projde plnou lékařskou kontrolou před tím, než bude případná operace vykonána.

Loterie má podle něj "zvýšit profil" jeho firmy. Britové totiž prý instinktivně nevěří lékařským zákrokům provedeným v cizině. "Nevědí, kde Praha je, ale vědí, že to není v Británii, takže vědí, že to tam nemůže dopadnout dobře," řekl ironicky. Loterie však má také umožnit plastickou operaci třeba někomu, kdo by na ni neměl 6000 liber(čtvrt milionu korun).

Naproti tomu BAAPS má opačný názor. Britové podle Simoesové jezdí do zahraničí za lékařskými zákroky, které jsou levnější než v Británii, příliš zbrkle a nepoužívají při tom zdravý rozum. "A když se něco nepovede, pak čekají, že to napraví britské státní zdravotnictví," připomněla.

Nicméně to podle ní není důvod protestu BAAPS proti loterii s plastickou operací jako odměnou. "Nemáme naprosto problém se zemí, kde bude zákrok vykonán, jde nám o metodu propagace a zacházení s pacienty," zdůraznila.

"Firmy se propadají do nových hloubek s tím, jak využívají rostoucího zájmu veřejnosti o plastickou chirurgii spouštěním marketingových triků bez jakýchkoli skrupulí a porušují ustavený etický kodex, kde jsou zakázány finanční a časově omezené pobídky," řekl McGeorge. "Jednoznačně by nám to vadilo, i kdyby se to celé odehrálo v Británii," řekla Simoesová.

Babbage, který má českou manželku, však tvrdí, že finanční i časové pobídky jsou prostě dnešní realitou v životě i plastické chirurgii. Zdůraznil, že za jeho firmou stojí 11 let praxe a spolupráce s několika pražskými klinikami. V soutěži, která je nejspíš první evropskou loterií o plastickou operaci, bude pokračovat.

Zájemci musejí zaplatit zhruba 60 korun za SMS zprávu nebo za telefonát, v němž se do loterie přihlásí. Vítěz dostane zmíněných 6000 liber na plastickou operaci podle výběru, která bude provedena v některé z pražských klinik.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!