Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Britského Big Brothera opustil hlavní sponzor

Magazín

  16:38
LONDÝN - Kontroverzní reality show Celebrity Big Brother zmítá v Británii velký skandál. Kvůli šikaně s rasistickým podtextem opustil pořad hlavní sponzor, firma Carphone Warehouse.

Indická herečka Shipa Shettyová patří mezi velký tahák britské celebrity show. foto: AFP

V noci na dnešek měla "realitní show", která spočívá v tom, že se několik více či méně známých lidí zavře na nějakou dobu do domu, kde je 24 hodin denně natáčejí kamery, rekordní divácký podíl. Vyvolala také patrně nejvíce stížností v historii britské televize - počet už přesáhl 30.000.

Kromě toho se zapsala do historie jako jeden z mála televizních pořadů, který vyvolal diplomatickou roztržku.

Vše se soustřeďuje kolem rasisticky motivované šikany, které tři soutěžící podrobují čtvrtou, herečku Shilpu Shettyovou, která je sice málo známá v Británii, ale nesmírně populární v Indii. V nejnovějším večeru jí navrhly, aby "se vrátila do slumů", a jejich řeč musela režie opakovaně vykrývat akustickým signálem, protože výrazy používané vůči Shettyové není možné vysílat.

Channel 4 se nejprve snažil vše přejít poukazem na to, že jde jen o hru, ale poté, co zjistil, jak velké rozhořčení pořad vyvolal u Britů, slíbil, že zasáhne. Pomohl tomu nepochybně také telefonát hlavního sponzora: společnost Carphone Warehouse ředitele televize požádala, aby dohlédl na nepřekročitelnost jistých mezí.

Podle britských přepisů nesmí inzerent nebo sponzor zasahovat do obsahu pořadu.

Ředitel televize sice dnes nechal vydat prohlášení, že se pořadem zabývá, ale odmítl odpovědět na kritické otázky novinářů - například zda považuje vysílání rasistické šikany za dobrou zábavu. Carphone Warehouse, který je tradičním sponzorem série Big Brother, nakonec po zasedání vedení dnes oznámil, že dal televizi před několika dny "oranžový signál", ale zřejmě to nestačilo.

Proto pozastavil své sponzorství, zatím jen na dnešní večer. Celý spor mohou pomoci rozhodnout diváci, pokud hlavní šikanující soutěžící v pátek vyloučí, což se obecně předpokládá. Regulační úřad Ofcom oznámil, že se věcí zabývá, ale varoval před unáhlenými soudy.

Na druhé straně se od začátku konfliktu zvětšuje sledovanost o milion osob každou noc a v noci na dnešek to bylo skoro šest milionů lidí. Když show začala, dívalo se na ni asi 1,9 milionu lidí. Stanice ještě ve středu vydala prohlášení, podle něhož komentáře soutěžících vůči indické filmové hvězdě nejsou rasistické, ale představují jen "srážku kultur".

Shettyová, která se sice jednou rozplakala, ale jinak se podle tisku kontroluje podstatně lépe, než Angličanky, které na ni útočí, dnes ale poprvé uvedla, že se domnívá, že je terčem rasově motivovaných útoků. Britský ministr financí Gordon Brown, který je nyní v Indii na obchodní cestě, musel dnes znovu pořad vysvětlovat v tamních médiích i členům indické vlády.

Poukázal na to, kolik lidí si na pořad v Británii stěžovalo, a zdůraznil, že pořad je sice "reality show", ale neodráží realitu Británie, která podle jeho slov není rasistická země. Indický ministr financí na stejné tiskové konferenci potvrdil, že navzdory protestům v indických ulicích proti zacházení se Shettyovou nejde o spor mezi vládami.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!