Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brüno prý ohrožuje pověst gayů

Magazín

  16:10
Američtí zastánci práv homosexuálů se obávají, že Sacha Baron Cohen oživí negativní stereotypy ve vnímání této menšiny. Jeho nový film Brüno by tak mohl ohrozit všechny úspěchy hnutí gayů a lesbiček v boji s většinovou společností. Jedním z hlavních takových úspěchů je částečné právo uzavírat sňatky.

Britský herec a režisér Sacha Baron Cohen na přehlídce před začátkem promítání filmu Bruno. foto: AFP

V novém snímku se komik objeví jako otevřeně homosexuální módní reportér z Rakouska se zálibou ve výstředních oblecích. Jeho plán je dobýt Ameriku a stát se celebritou. Filmové studio Universal Pictures, které snímek uvádí do distribuce, nicméně tvrdí, že Brüno chce zesměšnit homofobii. Gayové jsou ale ostražití.

„Považujeme záměr filmařů za správný – satira tohoto druhu dokáže odhalit homofobii. Současně to ale může vyvolat větší rozpaky lidí vůči naší komunitě,“ prohlásil Rashad Robinson, zástupce jedné z organizací bojujících za zlepšení obrazu gayů.

Aktivisté proto oslovili Universal Pictures a požádali je, jestli by k filmu nemohlo připojit Cohenovo krátké poselství o důležitosti práv gayů a toleranci. To ale studio odmítlo. Podle něj většina diváků pochopí úmysl tvůrců. „Brüno využívá provokativní humor, aby působivě osvětlil absurditu mnoha druhů nesnášenlivosti a ignorance, včetně homofobie,“ stojí v prohlášení studia.

Cohen zazářil v roce 2006 v „Boratovi“, který vydělal 260 milionů dolarů. Borat i Brüno jsou vymyšlené postavy, které komik ztvárnil pro pořad Da Ali G Show. Jeho nový film bude promítán i v českých kinech. Premiéra je připravena na 6. srpna.

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...