Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Bulharský růžový olej. Výrobci parfémů platí skoro 200 tisíc za kilogram

Růže | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Růže | foto: Shutterstock

TARNIČANE Když Bulhaři časně ráno vstávají, aby sbírali růže, je to proto, že za tři století nikdo nedokázal nahradit tuto nezbytnou ingredienci luxusních parfémů, která nedávno získala ochrannou známku Evropské unie. Píše o tom agentura AFP.

„Květiny je třeba sbírat, když začnou růžovět. Tehdy je z nich největší výnos,“ vysvětluje Totka Hristovová, starší sezónní dělnice v Tarničane na jihu země. Oddělit květ od stonku a uložit ho do plastového sáčku: Totka tuto činnost neúnavně opakuje celý květen a červen. Každé ráno nasbírá 25 až 30 kilogramů korunních plátků, z nichž se získá pouhých sedm až osm gramů esenciálního oleje nazývaného též růžová esence.

BULHARSKÝ RŮŽOVÝ OLEJ

Certifikát především zaručuje, že výrobce použil korunní plátky z jednoho z bulharských regionů, kde se tradičně růže pěstují, že přísně dodržoval techniku destilace a že produkt má chemické a fyzikální vlastnosti bulharského růžového esenciálního oleje.

Získání chráněného zeměpisného označení je obrovským úspěchem, který bulharským pěstitelům umožní zachovávat kvalitu jejich produktu, zdůrazňuje Filip Lisičarov, jeden z největších producentů, který obnovil výrobu v první destilárně v zemi. Tu v roce 1909 v Čarničane postavil jeho pradědeček. Pro zákazníky Údolí růží to bude další záruka kvality a pravosti produktu.

Sběr korunních plátků končí v deset hodin, kdy v důsledku vedra klesá esence ke kořenům. Bulharsko a sousední Turecko jsou dva největší světoví producenti růžového oleje. Za nimi následují Írán, Maroko, Indie a Čína. Technika produkce se v Bulharsku praktikuje už více než 350 let, a to bez velkých změn, vysvětluje Georgi Čaučev, ředitel Ústavu růže v Kazanlaku v centrální části Bulharska.

Čerstvě sklizené plátky se přivážejí do destiláren, kde se vaří. Pára je kondenzována a pak znovu destilována, aby se získal esenciální olej. Na jeden kilogram oleje je zapotřebí nejméně 3500 kilogramů korunních plátků.

Bulharská roční produkce 1500 kilogramů růžového oleje tedy pochází z 5,25 tuny korunních plátků z růží pěstovaných na 3800 hektarech. Většina z nich se nalézá v oblasti Kazanlaku, jíž se říká Údolí růží.

Růže

Pěstují se zde především keře druhu Rosa Damascena. Mírné klima a naplaveninová půda údolí jsou pro tento druh velmi vhodné. Růžový olej je pro největší světové výrobce parfémů nenahraditelný: produkt a jeho 370 složek totiž nemají syntetickou alternativu.

Parfémy

Výrobci parfémů platí 6000 eur (asi 160 000 Kč), někdy i více, za kilogram této husté tekutiny jantarové barvy. A kupodivu to není její dosti těžká vůně, co je přitahuje, ale schopnost spojovat stovky přírodních a umělých ingrediencí tvořících parfém a ustálit jeho vůni, vysvětluje expert Nikolaj Nenov.

Hlavními odběrateli bulharského růžového oleje jsou výrobci parfémů ve Francii, ve Spojených státech a v Japonsku. Rostoucí zájem projevují také asijské země, zejména Čína. Tyto úspěchy samozřejmě přitahují četné padělatele. V boji proti nim se Bulharsku podařilo loni v říjnu po devět let trvající proceduře dosáhnout chráněného zeměpisného označení, které vydává Evropská komise. Certifikace produktu u italské laboratoře nyní umožňuje jeho prodej v Evropské unii pod názvem bulharský růžový olej.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

M. Kysel 5 250 tun. 21:32 19.6.2015