Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Byli Rosenbergovi špioni?

Manželé Rosenbergovi byli za špionáž odsouzeni k smrti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Rosenbergovi byli za špionáž odsouzeni k smrti | foto: Reprofoto

PRAHA Americký federální soud v úterý nařídil zveřejnit další dokumenty z procesu s manželi Juliem a Ethel Rosenbergovými. Ti byli v roce 1951 odsouzeni k smrti za údajnou špionáž pro Sovětský svaz. Vláda Spojených států má nyní dvouměsíční lhůtu na případné odvolání, uvedl David Vladeck, právník amerického Národního bezpečnostního archivu (NSA).

Američtí manželé byli roku 1950 obviněni z vyzrazení tajemství výroby atomové zbraně Sovětskému svazu. V letech 1945 až 1946 předal pár podle vyšetřovatelů informace sovětskému konzulovi v New Yorku.

Jediné, k čemu se ovšem Rosenbergovi přiznali během jednoho z nejkontroverznějších procesů vůbec, byl obdiv k myšlenkám komunismu. V atmosféře zjitřené válkou v Koreji byli 5. dubna 1951 odsouzeni k trestu smrti. Proti rozsudku se několikrát neúspěšně odvolali. Popraveni byli navzdory masovým protestům v roce 1953. Případ, odehrávající se v antikomunisticky laděném období amerických dějin, vyvolal vlnu mezinárodních protestů a otřásl americkou veřejností.

Americký hon na čarodějnice
Kvůli absenci přímých důkazů se mnozí domnívali, že obžaloba Rosenbergovým špionáž dostatečně nedokázala a že byl rozsudek vyhlášen ve jménu „honu na čarodějnice“. Zastánci amerického páru dnes označují proces za důsledek všeobecného strachu, který společnosti přinesla studená válka, a rozsudek smrti považují za exemplární – s účelem zastrašit prosovětskou špionáž.

Historikové se nemohou dočkat
Úterní výrok soudu má umožnit veřejnosti poprvé nahlédnout do svědeckých výpovědí některých klíčových svědků v procesu. „Historikové už se nemohou dočkat, až dostanou do rukou tyto dokumenty,“ řekl David Vladeck.

 Vysvětlil, že podobné výpovědi svědků před velkou porotou jsou za normálních okolností ve Spojených státech tajné. Z procesu s Rosenbergovými byly zatím zveřejněny jen výpovědi těch, kteří zemřeli nebo se zveřejněním písemně souhlasili. Jedna z významných svědeckých výpovědí však zůstane před veřejností i nadále ukryta. Federální soud totiž vyhověl žádosti tehdejšího klíčového svědka obžaloby a bratra Ethel Rosenbergové Davida Greenglasse, aby zápis jeho výpovědi před velkou porotou zveřejněn nebyl.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...