Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Cameron přece pořídil kocoura. Má vychytat krysy před jeho sídlem

Magazín

  14:00
Britský premiér David Cameron si chce pořídit kocoura. Ten by mu měl pomoci vyřešit problém s krysami v jeho sídle. Na schodech čísla 10 londýnské Downing Street byla totiž nedávno spatřena krysa, což vyvolalo veřejnou polemiku, jak dalece je úřad zamořen a jak s tím naložit.

Čtyřletý kocour Larry bude novým obyvatelem premiérského sídla na londýnské Downing Street foto: ČTK

Velká černá krysa se v lednu objevila ve televizních zprávách, což vyvolalo záplavu e-mailů, textových zpráv i vzkazů poslaných přes sociální sítě do médií. Oficiální mluvčí úřadu premiéra tehdy prohlásil, že žádné plány na pořízení kočky momentálně nejsou. Nyní je ale prý vše jinak.Cameron má podle stanice BBC uvítat ve svém úřadu čtyřletého kocoura, který se jmenuje Larry, coby zkratka jména Lawrence. Mluvčí Downing Street potvrdil, že nový kočičí obyvatel premiérova sídla bude oficiálně představen veřejnosti v úterý.

Očekává se od něj, že alespoň odradí krysu či krysy od pokušení vylézat a ukazovat se na veřejnosti.

Čtěte také:

Kočky a kocouři mají v Downing Street dlouhou a slavnou historii. Některé se dokonce dostaly na výplatní pásky státu a těšily se z titulu Vrchní myšilov úřadu vlády.

Zatím poslední kočkou, která obývala číslo 10 v Downing Street, je Sybil, která se sem nastěhovala v roce 2007 krátce po příchodu Gordona Browna do čela britské vlády; přivezl si ji sem tehdy z Edinburghu ministr financí Alistair Darling. Na slavné adrese ale vydržela jen šest měsíců a pak se vrátila do skotského Edinburghu, protože si v centrálním Londýně nezvykla. Zemřela o dva roky později.

Předchůdcem Sybil byl potulný kocour Humphrey, který do oficiální rezidence britského premiéra přišel v roce 1989, kdy v čele vlády byla Margaret Thatcherová a po ní John Major. Humphrey ale opustil slavnou adresu šest měsíců po příchodu Tonyho Blaira (v čele vlády 1997-2007) a skonal v roce 2006 ve svém novém bydlišti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!